Balıkçılar, Greenpeace gemisine saldırdı

Balıkçılar, Greenpeace gemisine saldırdı.18688
  • Giriş : 30.05.2008 / 21:18:00

Greenpeace gemisi Arctic Sunris, Kıbrıs Kanalı'nda 3 orkinos teknesinde bulunan balıkçıların saldırısına uğradı. Greenpeace gemisinde bulunan ve balıkçıların attığı kurşun ağırlıkların isabet ettiği helikopter çalışamaz hale geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Greenpeace'den yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Kanalı'nda "Arctic Sunris" isimli geminin yanına yaklaşan 3 orkinos teknesi, Greenpeace gemisinin çevresini sardı. Daha sonra orkinos teknesi mürettebatı Greenpeace gemisine kurşun ağırlıklar atmaya başladı. Ayrıca diğer gemilerden atılan silah sesleri duyuldu. Olayda kimse zarar görmedi, ancak gemide bulunan ve camları kırılan helikopter çalışamaz hale geldi. Arctic Sunrise gemisinin kaptanı İskenderun Körfezi liman yetkililerini arayarak zararı rapor etti. Greenpeace Akdeniz denizler kampanyası sorumlusu Banu Dökmecibaşı yaptığı açıklamada, "Arctic Sunrise gibi sadece barışçıl amaçları olan bir gemiye karşı yapılan bu saldırı bizi engelleyemez. Mürettebatımızın güvenliğini tehlikeye atan bu saldırı karşısında, orkinos teknelerinin sahiplerinin mürettebatlarına derhal bir soruşturma için limana dönme emri vermeleri gerekiyor." dedi.

Greenpeace Uluslararası Denizler Kampanyası Sorumlusu Karli Thomas ise, "Orkinos balıkçılarının kızgın olduğunun farkındayız ancak Akdeniz'e verdikleri zarara göz yumamayız. Gerçek sorun hükümetlerin şu anda aslında kendi geleceklerini öldürmekte olan bu balıkçılık endüstrisiyle ilgili gerekli düzenlemeleri yapmayı reddetmesindedir."ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious