Balikçilar bayram yapiyor

  • Giriş : 16.10.2005 / 00:00:00

ZONGULDAK - Karadenizli balikçilar bayram yapiyor. Önceki yillarda yogunluktan basini kasimaya vakit bulamayan beyaz et saticilari, bu yil "kus gribi"nden dolayi zor günler geçiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kamuoyunda "kus gribi" hastaliginin yol açtigi olumsuz etki en çok balikçilara yaradi. Kus gribiyle iligili olur olmaz ortaya atilan iddialar, vatandasi beyaz et alma konusunda daha temkinli hale getirirken, balik satislarinda ise büyük artis yasaniyor. Bunu firsat bilen balikçilar da daha çok alici bulabilmek için kartonlarla kus gribine vurgu yapiyor.

Zonguldak Kordonboyunda 25 yildir balikçilik yapan Ercan Düzer'in tezgahindaki "Baliktan sasma, kus gribine bulasma!" pankarti, görenlerin ilgisini çekiyor. Vatandasin pankarti görünce gülmeden geçemedigini belirten 38 yasindaki Ercan Düzer, "Kus gribinin çikmasiyla satislarimiz yüzde yüz artti. Insanlar tavuk eti almaktan çekinince haliyle bize yöneldi. Biz de bu durumu yansitan ilginç bir etiket yazdik. Bu durum insanlarin daha çok ilgisini çekiyor ve onlari güldürüyor. Satislarimizi da olumlu yönde artiriyor" dedi.

Karadeniz'de balikçiligin bu yil çok bereketli geçtigini ifade eden Düzer, söyle konusuyor: "Allah bu sene bereket verdi. Bizde hormon yok. Bizde Cenab-i Hakk nasil verdiyse o var. Öyle bereket verdi ki, geçen sene 3 tane palamut 1 kilo gelirken bu yil 1 tanesi 1 kilo geliyor. Allah'a ne kadar sükretsek azdir"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious