Balıkçılar BTC'yi mahkemeye verdi

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Adana'nın Yumurtalık ilçesine bağlı Gölovası köyünde oturan ve geçimini balıkçılıkla sağlayan, Gölovası Su Ürünleri Kooperatif üyeleri, BTC'yi mahkemeye verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BTC tarafından aldatıldıklarını öne süren Gölovası Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Tahsin Göregen, "Terminalin kurulması ile birlikte avlanma sahamız daraldı. Yetkililer yüzde 16'lık bir saha daralması yaşanacağını önümüze koydukları teminat belgesinde ifade etti. Biz de kabul ettik. Ancak önümüze konan teminat belgesine riayet edilmedi. Biz de bu gerekçe ile kooperatif üyeleri adına BTC'yi mahkemeye verdik." dedi.

BTC şirketi tarafından avlanma sahalarının yaklaşık 2 km'lik bir bölgesinin gemilerin manevra alanı bahanesi ile yasaklandığını belirten Göregen, "Biz yüzde 16'lık daralmaya itiraz etmiyoruz. Petrol aktıktan sonraki koordinatlara karşıyız, çünkü avlanma sahamız yüzde 90 oranında daraldı. Bu bölgeye giren balıkçı arkadaşlarımıza farklı gerekçelerle sahil güvenlik tarafından çeşitli cezalar yazılmaktadır. Bu yüzden yaklaşık 3 aydır avlanamıyoruz." şeklinde konuştu.

Avlanma alanlarının kalmadığını belirten kooperatif üyesi balıkçılar ise kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini ve haklarını sonuna kadar arayacaklarını kaydetti.

Gölovası Su Ürünleri Kooperatifi üyesi balıkçıların avukatı İsmail Hakkı Atal, 2 yıl önce yapılan sözleşmede Gölovası köyü sahili avlanma sahasındaki daralma yüzde 16 iken şimdi yüzde 90'nın üzerine çıkarıldığı için mağdur duruma düşen kooperatif üyesi balıkçılar adına Yumurtalık Asliye Hukuk Mahkemesine başvurduklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious