Balıkçılar fiyatların azlığından şikayetçi

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Kıyı balıkçısı durgun geçen sezonda fiyatların düşük olmasından yakınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Samsun'da küçük kayıklarla karaya yakın kıyılarda avlanan balıkçılar, geçen senelere nazaran durgun bir sezon geçirdiklerini belirterek, hamsinin bol avlanmasının kendi tuttukları balıkların da fiyatını düşürdüğünü ifade ediyor.
Samsun'da kıyı balıkçıları, Karadeniz'de geçen sene hamsinin az olduğunu, palamutun ise bol avlandığını, bu sene ise palamut olmadığını, Ekim ayı başında kendini göstermesi beklenen hamsinin 1 ay gecikme ile Kasım ayı başında denizlerde bol olarak görülmeye başlandığını belirtti. Bu sene ise sezonu kilosu 7 YTL'den açan hamsinin bol olması sebebiyle 1 YTL'ye düştüğü ifade edildi.

Samsun'daki kıyı balıkçıları, bol avlanan hamsinin ya gübre yapıldığını ya da fabrikalara gönderilerek yem haline getirildiğini belirterek, talep olmaması sebebiyle kendi tuttukları az sayıdaki balığın da fiyatının düştüğünü belirtiyor. Samsun'da denizin zamanla doldurulması sebebiyle balığın yuvalandığını, deniz kepezlerinin bozulduğunu aktaran balıkçılar, eski gemi batırılarak yeni balık yuvaları yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Samsun'da 23 yıldır kıyı balıkçılığı yapan Celal Günaydın (58), "Hamsi bol avlandığı için onunda fiyatı düşüyor kıyı balıkçısının tuttuğu balığa rağbet olmadığı için bunun da fiyatı düşüyor. Bu sene zaten balığın az olduğu bir sezon geçiriyoruz. Bir de salyangoz avcıları kıyadaki balık yuvalarını bozuyor. Samsun'da denizin doldurulması da balık yuvalarını bozdu. Bunlar yerine eski tekneler batırılarak yeni balık yuvaları yapılmalı" dedi.

Necati Emir (25) ise yıllık kıyı balıkçısı. Karadeniz'de hamsi avına kota getirilmesine inandığını aktaran Emir, "Karadeniz'de doğru düzgün balık kalmadı. Burada 10 çeşit balık avlanırdı, şimdi 5'e düştü onun da ikisi göçmen balık yani belli sezonda gelen balık. Bu sene havaların sıcak geçmesi sebebiyle palamut geç yavruladı olmadı. Deniz dalgalı olduğu için biz çoğu zaman avlanmaya çıkamadık. Küçük balıkçı için sezon geçiyor" diye konuştu.

Yücel Sarısoy (35) 25 yıldır kıyı balıkçılığını yaptığını anlatarak, "Küçük balıkçı için bu sene zor geçiyor. Denizi çıkıyoruz bir iki kasa balıkla geri dönüyoruz. Onu da yok fiyatını satıyoruz. Geçen sene 20 -25 kasa balıkla denizden dönerdik. Bütün umudunuz tirside, gelecek mart ayında tirsi olur yüzümüz güler diye düşünüyoruz. Hamsi balık fiyatların düşürüyor" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious