Balıkçılar hamsiyi denize döktü

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Karadeniz'e açılan balıkçıların ağlarına tonlarca hamsi takıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diğer taraftan zabıtanın ucuz hamsi sattırmadığını iddia eden balıkçılar, kasalarca hamsiyi denize döktü.
Karadeniz'de tonlarca hamsi avlayan balıkçılar, teknelerini Zonguldak Limanı'na demirledi. Kamyonlara yüklenen hamsiler, İstanbul ve Anadolu'ya gönderiliyor. Zonguldak iskelesine yanaşamamaktan şikayetçi olan balıkçılar tepki gösteriyor. Tepkilerini balıkları denize atarak gösteren balıkçılar, "Ağlarımız hamsiyle doldu. Avladığımız hamsileri kamyonlarla İstanbul ve yurt geneline gönderiyoruz. Vatandaş hamsiye doyacak. Hem biz kazanacağız, hem de onlar ucuzca bir fiyatla bol bol hamsi yiyecek. Balık bol ama sattırmıyorlar. İskeleye yanaştırmıyorlar. Balık çıkartamıyoruz. Nedir bu Zonguldak'ın hali? Polisi, Jandarması herkes kaldırıyor bizi buradan. Millet ucuz balık yesin diye kasasını 5 YTL'ye veriyoruz. Dışarda kilosunu 5 YTL'ye veriyorlar." diye konuşuyor.

Balık ticareti yapan Ahmet Küçük, Zonguldak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin, tekneden hamsi satışına yasak getirdiğini belirterek, "Vatandaşa kilosu 5 YTL'den hamsi yedirilmeye çalışılıyor. Bizde ise yaklaşık 6- 7 kilo gelen bir torba hamsiyi 5 YTL'den satıyoruz. Hamsi fazla, balığın ucuz olması gerekiyor. Ama ne hikmetse vatandaşın ucuz balık yemesine izin verilmiyor. Biz de tepki amacıyla kasalarca hamsiyi denize döktük. Teknede onlarca insan çalışıyor, aileleri var. Böyle giderse ava çıkmayacağız, işten adam çıkaracağız" dedi.

Hamsinin altında kaldılar

Onlarca ton hamsinin altında hamsiyle bütünleşen teknenin tayfuru Gürsoy Öztürk, "Bu yıl hamsi çok bereketli. Bu yüzden balıklarla çok haşır neşir oluyoruz. Balık çoktu, bu yüzden balığın altında kaldım. O kadar çok ki poşet dolusu hamsiyi 5 YTL'ye veriyoruz." diye konuştu.

Martılar da bayram etti

Öte yandan balıkçıların denize döktüğü balıkları yemek martılara nasip oldu. Denizin üstündeki balıkları kapışan martıların denize dalması ortaya ilginç bir manzara çıkardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious