Balıkçılar ile kilisenin 'sır' anlaşması

Balıkçılar ile kilisenin 'sır' anlaşması.18987
  • Giriş : 26.11.2008 / 23:34:00

İstanbul'un altındaki dev gizli geçit ve tarihi eserler özel bir anlaşma ile nasıl saklandı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beşiktaş Belediyesi tarafından Avrupa Birliği normlarına uygun olarak yaptırılmak üzere yaklaşık 8 ay önce yıkılan tarihi Köyiçi Balık Pazarı'nda yapılan ve gizli bir anlaşma ortalığı fena karıştıracak.

Beşiktaş Belediyesi 8 ay önce ilçenin en tarihi ve en gözde mekânlarından olan Köyiçi Balık Pazarı'nı yenileme kararı aldı. Çarşı grubunun da toplanma yeri olan Beşiktaş'ın simge mekanı için öncelikle yeni bir proje hazırlandı. Bu projede üstte çelik balık tezgahları, yerin altında ise modern buzhaneler bulunması planlanmıştı. Yapılan bu plan kapsamında çalışmalar 8 ay önce başladı. Ancak hızlı başlayan inşaat her nedense bir anda durdu ve yaklaşık 4 ay boyunca tek bir çivi dahi çakılmadı. İşte bu süreçte Belediye ve Kilise arasında sıkı bir pazarlığın yaşandığı ortaya çıktı. Çünkü yapılan kazılarda ortaya ciddi bir tarihe eser çıktı. İnşaatın hemen 10 metre yanındaki kiliseye ait tarihi kalıntılar ve gizli bir geçit (dehliz) bulundu.

Bu geçidin Kabataş'a kadar uzandığı iddia ediliyor. Durumdan haberi olan kilise yönetimi hızla belediye ile irtibata geçti. Aynı zamanda balık pazarının bulunduğu alanında mülk sahibi olan kilise, inşaatı durdurdu. 'Kazının ayrıntıları neden bize bildirilmedi' diye tepki gösteren kilise yönetimi, arsa sahibi de olduğu için belediye yönetimini iyice köşeye sıkıştırdı. Kazının çok fazla derine inmesinden ve gizli geçidin de ortaya çıkıp zarar görmesinden endişe eden yönetim bu noktadan sonra balıkçılar ve belediye yetkilileri ile pazarlığa oturdu.

Ancak pazarlıklar uzayınca balıkçı esnafı da huzursuzlanmaya başladı.Satış yapamadıkları için her geçen gün zarar eden balıkçılar, Belediye ve Kilise yönetimini sıkıştırmaya başladı. Hatta devreye çarşı grubu bile girerek, inşaatın bir an önce tamamlanması istedi. Bu noktada üçlü bir pazarlık için son kez masaya oturuldu ve projenin değiştirilmesi kararı alındı. Belediye yerin altına almayı planladığı soğuk hava depolarını tezgâhların altını yerleştirmeye karar verdi. Kilise de yerin altındaki geçidin ve tarihi eserlerin zarar görmeyeceği için yeni projeyi kabul etti. Böylece konu kimseye duyurulmadan 2 ay önce çalışmalar tekrar başladı ve geçen hafta açılışı yapılan balık pazarı ortaya çıkmış oldu.

DEHLİZLER HER YERDE OLABİLİR

Tarihçi Murat Bardakçı'ya göre ise İstanbul'un bir çok yerinde gizli geçitler bulunuyor. "Beşiktaş'taki balık pazarında da böyle bir durumla karşılaşılması gayet normal" diyen Bardakçı bölgenin oldukça eski bir tarihe sahip olduğunu söylüyor. Ancak Bardakçı çok önemli tarihi eserler bulunmadığı sürece çıkarılması gibi bir zorunluluğun gerekmediğinin de altını çiziyor.

MİMARİSİ ELEŞTİRİLDİ

Öte yandan Beşiktaş Balık Pazarı'nın açılışı yapılsa da çevre esnafı ve mekanın müdavimlerini memnun etmedi. Mimarisini tarhi Beşiktaş dokusuna yakıştıramayanlar Beşiktaş Belediyesi'ni eleştiri yağmuruna tuttu.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*