Balıkçılara da AB standardı

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

AB standartlarına uymak için Samsunlu balıkçılar soğutuculu seyyar satış tezgahı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği (AB) standartlarına uyum sağlamak amacıyla seyyar el arabalarında balık satışının yasaklanmasının gündeme gelmesinden sonra Samsun'da Su Ürünleri Kooperatifi ve Su Ürünleri Kooperatifi Birliği Türkiye'de ilk kez motorlu soğutuculu seyyar satış aracı yaptı.

Avrupa Birliği (AB) standartlarına uyum sağlamak amacıyla asgari temizlik şartları yerine getirilemediği için seyyar el arabalarında balık satışının yasaklanması gündeme gelmesinden sonra Samsun'da Büyükşehir Belediyesi ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından yasak getirilmişti. Bu gelişme üzerine Samsun Su Ürürleri Kooperatifi ve Su Ürünleri Kooperatifi Birliği örnek olması amacıyla Türkiye'de ilk kez motorlu seyyar aracı yaptı.

Bir pikabın kasası üzerine kurulan tezgah, jeneratör kullanılarak soğutuluyor. Araçta aynı zamanda hem sıcak su hem de soğuk su bulunuyor. Yazar kasası da olan motorlu seyyar aracında elektronik kantar ile tartı yapılıyor. Böyle bir araç yapılması fikrini ortaya atan ise Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Davut Kıyak.

Türkiye'de bu aracın ilk olduğu ve zamanla yaygınlaşacağına inandığını aktaran Kıyak, "Samsun'da seyyarların balık satmasında sıkıntı vardı, belediye ve tarım il müdürlüğü buna izin vermiyordu. Aslında haklılar, daha temiz şartlarda balık sunmamız gerekiyor. Biz de örnek olması için böyle bir aracın yapılmasına karar verdik. Bu araçta AB standartlarında balık satışı yapılıyor. Ben zaten Hollanda, Almanya, Belçika gibi ülkelerde katıldığım fuarlarda buna benzer bir sistemi görmüştüm. Biraz oradan ilham aldık." dedi.

Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Topal ise aracın ölçülere uygun balık satışının yanı sıra balık taşınmasında da kullanılabildiğini ifade ederek, "Bir örnek uygulama olması için bu aracı yaptırdık. Ben inanıyorum ki zamanla yaygınlaşacak. Bizim öngörümüze göre önce şehir merkezinde sonra ilçelerde yaygınlaşacak." diye konuştu. Samsun'da Su Ürünleri Kooperatifi ve Su Ürünleri Kooperatifi Birliği seyyar balık satıcılarının ekonomik durumunu göz önüne alarak kredi anlaşması yapmak için çaba harcıyor. Bu sayede seyyar satıcılar uygun kredi koşullarında istedikleri takdirde yazar kasası, sıcak ve soğuk suyu bulunan motorlu araçtan edinebilecek. Bir pikap ya da kamyonetin motorlu seyyar haline getirilebilmesi için aracın kendi fiyatının dışında 10 bin YTL civarında masraf yapılması gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious