Balıklar artık çiftlikten gelecek

Balıklar artık çiftlikten gelecek.12967
  • Giriş : 15.04.2008 / 10:26:00

Av sezonunun sona ermesiyle balıkçılar, tezgahlarında çiftlikte yetiştirilen balıklarla tüketicilerin taleplerini karşılamaya çalışıyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mersin Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Faruk Bolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eylülde başlayan avlanma sezonunun bugün sona erdiğini söyledi.

Denizlerde yeterli balık bulunmaması, satışların da durgun olması nedeniyle buruk bir sezon geçirdiklerini anlatan Bolat, şöyle konuştu:

''Çoğu balıkçı, çıktığı seferlerde mazot parasını dahi çıkaramadı. Balığın bol olduğu ocak ayında ise ürünümüz elimizde kaldı. Türk halkı balığa ilgi göstermiyor. Vatandaş, balık yerine tavuk ve kırmızı eti tercih ediyor. Balıkçı esnafı geçen sezon günde 150-200 kilo balık satıyordu, bu yıl ise bu oran 100 kiloyu geçmedi. Av sezonunun sona ermesiyle satışların günlük 50 kiloya düşmesine bekliyoruz. Ülke genelindeki balıkçıların çoğu sezon boyunca zarar etti.''

Sezonun sona ermesiyle tezgahlarda tüketicinin talebini karşılamak için çiftliklerde üretilen balıklara yer vermeye başladıklarını belirten Bolat, bu sektörün her geçen gün yaygınlaştığını söyledi.

Bolat, çiftlikte üretilen balıkların sağlıklı ve ekonomik olduğunu vurgulayarak, tezgahlarda ağırlıklı olarak çipura ve levrek satışı yaptıklarını kaydetti.

Faruk Bolat, çiftlikte üretilen her biri 200-400 gram arasındaki çipura ve levreklerin kilosunun 8 YTL'ye tüketiciye sunulduğunu bildirdi.

-İSKENDERUNLU BALIKÇILAR BURUK-

Hatay'ın İskenderun ilçesinde faaliyet gösteren Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Nihat Beyazıt ise sezonun verimli ve kazançlı geçmediğini söyledi.

Küresel ısınmanın olumsuzluklarından balıkçıların da etkilendiğini ifade eden Beyazıt, av sezonunun tamamlanması dolayısıyla 3 aylık sürede teknelerin ve malzemelerin bakımının yapılacağını, umutların gelecek sezona kaldığını ifade etti.

Balıkçıların zor durumda olduğunu anlatan Beyazıt, şunları söyledi:

''Bu sezon çoğu balıkçımız teknelerinin bakımını bile yapamayacak durumda. Balıkçılarda bu sezon iş yapamamanın getirdiği maddi sıkıntılar var. Bu sebeple çoğu balıkçımız bankaya, SSK'ya, Vergi Dairelerine olan borçlarını ödemekte zorluk çekti. Balıkçıların borçlarının bir süre ertelenmesi istiyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious