Balıklıgöl de küresel ısınmadan nasibini aldı

Balıklıgöl de küresel ısınmadan nasibini aldı.13061
  • Giriş : 18.07.2008 / 10:57:00

Şanlıurfa kent merkezindeki kutsal sayılan Balıklıgöl de küresel ısınmadan nasibini aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kavurucu yaz sıcaklarıyla birlikte nehirler kuruyup, kuraklık yaşanırken, Şanlıurfa kent merkezindeki kutsal sayılan balıklıgöl de küresel ısınmadan nasibini aldı.

Doğal akvaryum olarak bilinen Balıklıgöl'de su seviyesi 70 santimetre düştü, kirlilik arttı, balık ölümleri başladı. Hz. İbrahim Peygamber'in ateşe atıldığı yer olarak bilinen, binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tarihi Balıklıgöl'deki kirlilik yetkilileri harekete geçirdi.

Kaynak suyu olarak doğal şekilde yeraltından beslenen Balıklıgöl'de 2,5-3 metre civarında olan su derinliği sıcaklıklarla birlikte azaldı, bunun yanı sıra aşırı kirlilik baş gösterdi. Bu durum balıkların da ölmesine yol açtı. Kirliliği, su azalmasını ve balık ölümlerini araştıran belediye sonuç elde edemedi. AKP'li Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Balıklıgöl'e dışarıdan hiç su karışmadığını belirterek, "Buraya kesinlikle pis su ve kanalizasyon suyu karışmıyor. Ancak kuraklıkla birlikte su seviyesinin düşmesi, bir de bölgede hissedilen bazı depremlerin fay hattını harekete geçirmesi yüzünden kirliliğin olabileceği belirtiliyor. Balıklıgöl'deki kirliliğin nedenlerini araştırıyoruz" dedi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*