Balina avcılığı karşıtları tetikte

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Japonya bu hafta oldukça tartışmalı bir uluslararası konferansa ev sahipliği yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Balina avcılığının önemli bir gelir kaynağı olduğu Japonya, balina avcılığını düzenlemek istediği iddiasıyla bir konferans düzenledi. Ancak konferans hem devletler hem de uluslar arası örgütler tarafından büyük tepki gördü.

Japonya balina avcılığının en yoğun olarak gerçekleştirildiği ülkelerden biri. Her yıl yüzlerce balina öldürdüğü gerekçesiyle uluslar arası örgütlerce gösterilerin düzenlendiği Japonya, bu sene konuyla ilgili tartışmalı bir konferans düzenledi.

Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu'nun politikalarının, komisyonu çökertme noktasına getirdiğini ileri süren Japonya, balina avcılığının yasaklanmasının bir çözüm olmadığı, aksine düzenlemek gerektiği düşüncesinde.

Buna karşın Japonya'nın konferansa davet ettiği 72 komisyon üyesi arasında İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD gibi pek çok devlet toplantıyı boykot ediyor.

Balina avcılığının ve ticaretinin yasal bir zemine kavuşturulması gerektiğini savunan Japonya ise bu süreci engellemeye çalışan ve boykot eden devletlere tepkili. Balina nesillerinin tükenme tehlikesi içermediğini öne süren Japonya, buna dayanarak her yıl yüzlerce balinayı avlıyor.

Öte yandan, uluslar arası örgütler de bu sürece karşı tepkilerini dile getiriyor. İlginç gösterileriyle tanınan Uluslararası Greenpeace örgütü konferansı eleştirirken Antartika'da da Japonya'ya ait bir balina av gemisi ile balina avcılığı karşıtlarına ait bir gemi çarpıştı. Gemilerde maddi hasar meydana gelirken Japonya göstericileri korsanlıkla suçladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious