Balkan toplantısına Kosova krizi damgası

Balkan toplantısına Kosova krizi damgası .13788
  • Giriş : 29.02.2008 / 10:34:00
  • Güncelleme : 29.02.2008 / 10:40:03

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Dışişleri Bakanları'nın dün Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da yaptığı toplantıda Kosova krizi yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sırbistan, Kosova'nın 17 Şubat'ta bağımsızlığını ilan etmesiyle ortaya çıkan yeni durumu masaya yatırmak üzere gerçekleştirilen toplantıya, Priştine'nin, 'Kosova Cumhuriyeti' olarak katılmasına itiraz etti. Bunun üzerine, Kosova temsilcisi Besim Beqaj, Birleşmiş Milletler delegasyonunun üyesi olarak toplantıya katılabildi. Oturduğu masaya da BM bayrağı konuldu. Ancak Kosova'nın bu şekilde bile toplantıya katılmasını sindiremeyen Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç, Kosova temsilcisi salona girince toplantıyı terk etti. Jeremiç, dışişleri bakanlarına hitabında da Kosova'nın asla BM'nin ya da Güneydoğu Avrupa Ülkeleri'nin bir üyesi olamayacağını ve hiçbir zaman egemen milletler arasında yerini alamayacağını savundu. Kosova'nın bağımsızlık kararını Uluslararası Adalet Divanı'na götüreceklerini ifade ederek, Kosova'nın tanınmasıyla ilgili olarak alınacak her kararı, Sırbistan'ın toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına karşı bir saldırı olarak algılayacağını söyledi. Sırp bakan, basına yaptığı açıklamada da, "Sırbistan bu masada oldukça Kosova, burada üye bir ülke olarak katılamayacak." diye konuştu. Kosova temsilcisi Begaj ise 'Kosova Cumhuriyeti' adına bakanlara seslendiğini belirterek, 17 Şubat'ta bağımsızlığını ilan eden ülkesinin tanınmasını talep etti.

Bu arada toplantıda Türkiye'yi temsil, eden Dışişleri Bakanı Ali Babacan, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Balkan politikası temel hedefinin, bölgede istikrar arayışı ve ekonomik işbirliği girişimlerinde etkin rol oynamak olduğunu söyledi. Babacan, toplantı çerçevesinde Makedon ve Hırvat muadilleri ile ikili görüşme yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious