'Balkan ülkeleriyle iş birliği yapmak istiyoruzé

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Bakan Başesgioğlu: "Balkan ülkeleriyle istihdam konusunda işbirliği yapmak istiyoruz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balkan ülkelerinden çalışma yaşamından sorumlu üst düzey yetkililerinin katıldığı ve istihdam konusundaki politikalar üzerinde görüş alışverişinde bulunacakları "Küreselleşme Karşısında İstihdam Stratejileri" konulu konferans, The Marmara Oteli'nde başladı. Konferansı değerlendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, dünyada küreselleşmenin olumlu tarafları bulunmasına rağmen olumsuz yanlarının da görmezden gelinemeyeceğini söyledi. Bakan Başesgioğlu, Balkan ülkeleriyle istihdam konusunda ortak çalışmalar yürütmek istediklerini kaydetti.

The Marmara Otel'de düzenlenen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Uluslarası Çalışma Örgütü (İLO) ev sahipliği yapıyor. Konferansa Uluslar arası Örgütler İOE, İCFTU, ETUC, TİSK, TÜRK - İŞ, HAK-İŞ, DİSK, KAMU-SEN ve Memur-SEN temsilcileri katıldı. Konferansa ayrıca Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Emilya Maslarova ile Yunanistan, Romanya, Slovenya, Moldova, Sırbistan,Karadağ, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Makedonya'dan da temsilciler katıldı. Konferansa ILO adına Avrupa Bölge Direktörü Friedrich Buttler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Devlet Bakanı Ali Babacan, kayıt dışı istihdam, yeterli ücret, işçi sağlığı, kadın-erkek eşitliği gibi bir dizi alanda çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalındığını söyledi. Babacan, Ekonomik büyümeye paralel bir refah ve istikrar ortamı sağlanamadığı sürece terör ve benzeri sorunların küreselleşmenin olumsuz yanları olarak kalmaya devam edeceğini belirtti. Babacan ayrıca, İLO'nun küreselleşme karşısında istihdam stratejileri oluşturma çalışmalarına Türkiye olarak kararlı bir şekilde destek verdiklerini kaydetti.

Toplantıya verilen arada gazetecilerin sorularını cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, küreselleşme ile ilgili olumlu ve olumsuz yanlar bulunduğunu anlattı. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün istihdam konusunda geliştirdiği konsepti önemsediklerinin altını çizen Başesgioğlu, Türkiye olarak da "Ulusal İstihdam Planı" hazırladıklarını belirtti. Bölge ülkeleriyle istihdam imkanları konusunda çalışmalar yaptıklarını kaydeden Başesgioğlu, "Türkiye olarak Balkan ülkeleriyle istihdam alanında karşılıklı olarak işbirliği yapmak istiyoruz. Bunun yanında Avrupa Birliği ile yürüttüğümüz 'Avrupa İstihdam Stratejisi'ne uygun Ulusal İstihdam Planı hazırlıyoruz." dedi.

Türkiye'nin hızlı büyüyen bir ülke olduğunu ancak bunun yanında ortaya çıkan istihdam sorunun önemli olduğunu anlatan Bakan Başesgioğlu, her yıl iş piyasasına 700-750 bin kişinin dahil olduğunu ifade etti. Birikmiş işgücüyle birlikte bu rakamın daha da arttığını belirten Bakan Başesgioğlu, tarım sektörenden ayrılan 950 bin kişinin de bu anlamda istihdam sorunu oluşturduğunu söyledi.

Balkan ülkelerinin iş dünyası temsilcileri ve Türkiye'den de Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ile sendika temsilicilerinin katıldığı konferans 2 gün sürecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious