Balkan Zirvesi başlıyor..

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

"Balkan Zirvesi olarak da bilinen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (SEECP) Selanik Zirvesi, Yunanistan Başbakanı Karamanlis'in misafirleri onuruna Hyatt Regency Otel'de vereceği kokteyle bu gece başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yarın sabah başlayacak liderler toplantısına; Yunanistan ve Türkiye'nin yanı sıra Arnavutluk, Romanya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan-Karadağ, Makedonya ve Moldovya devlet ve hükümet başkanları katılacak. Toplantılarda, Güneydoğu Avrupa ülkelerinin AB'ye entegrasyonu, siyasi diyalog ile bölgesel altyapının geliştirilmesi ve SEECP'nin AB nezdinde temsili konuları ele alınacak. Selanik Zirvesi'nde Güneydoğu Avrupa'da demiryolu ulaşımının geliştirilmesini öngören bir anlaşma da imzalanacak. Anlaşmaya Türkiye'yi temsilen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım imza atacak.

Bu arada, yarın yapılacak devlet ve hükümet başkanları zirvesi öncesinde, Selanik'te bugün taraf devletlerin dışişleri bakanları toplantısı yapıldı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün seyahat engeli nedeniyle Türkiye'yi Devlet Bakanı Ali Babacan temsil etti. Toplantıda, yarın yapılacak zirve toplantısının gündemine ilişkin son değerlendirmeler yapıldı. Toplantıda, SEECP toplantılarına gözlemci olarak katılan Moldovya'nın üyeliğe kabulü karara bağlandı.

---Erdoğan, Karamanlis ile ikili görüşme yapacak---

Selanik'e eşi Emine Erdoğan ile birlikte gelecek olan Başbakan Erdoğan, yarın 11.00'da Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile ikili bir görüşme yapacak. Erdoğan, zirve toplantısı çerçevesindeki temaslarının ardından Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğu bahçesinde bulunan Atatürk'ün evini ziyaret edecek. Erdoğan'ın yarın akşam saatlerinde Selanik'den ayrılması bekleniyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious