Balkaner cinayeti davası yeniden görülüyor

Balkaner cinayeti davası yeniden görülüyor  	.6894
  • Giriş : 21.02.2008 / 12:23:00

Maslak'taki Balkaner Plaza'da Yurtbank'ın eski sahibi Ali Avni Balkaner'in oğlu Muzaffer Hakan Balkaner ve eski eşi sekreter Birgül Özmen'i tasarlayarak öldürdüğü gerekçesiyle 48 yıl hapis cezasına çarptırılan Tuncay Baktimur'un, hakkındaki kararın Yargıt

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Tuncay Baktimur katıldı. Duruşmada, Birgül Özmen'in babası Mehmet, annesi Fatma, kardeşleri Şevki ve Salim Özmen de hazır bulundu.

Yargıtay'ın bozma ilamına karşı diyecekleri sorulan Tuncay Baktimur, bozma ilamına uyulmamasını talep etti.

Baktimur'un avukatı Kadir Kartal da, Yargıtay'ın bozma ilamına katılmadığını belirterek, mahkemenin eski kararında direnmesini istedi.

Müdahiller Mehmet, Fatma, Şevki ve Salim Özmen ise Yargıtay'ın bozma kararına uyulmasını talep ettiler.

Görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Fethi Türkmen, Yargıtay'ın bozma ilamına uyulması gerektiğini söyledi.

Yargıtay'ın bozma ilamına karşı diyecekleri sorulmak üzere müdahiller Fatma Pelin Balkaner ile Nuriye Özmen'in gelecek celseye çağrılmalarına karar veren mahkeme heyeti, müdahil Ali Avni Balkaner'in de aynı konuda beyanının alınması için Kartal Cezaevi'nden duruşmaya getirilmesi için yazı gönderilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, bu kişilerin beyanlarının alınması sonrası, bozma ilamına uyulup uyulmaması konusunda karar verilmesine hükmederek, duruşmayı erteledi.

-DAVANIN GEÇMİŞİ-

Mahkeme heyeti, 6 Ekim 2004 tarihli duruşmada, Tuncay Baktimur'u, ''hafif tahrik altında tasarlayarak adam öldürmek'' suçundan 2 kez müebbet ağır hapis cezasına çarptırmıştı.

Kararı inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanığa ''tasarlayarak adam öldürmek'' suçundan hakkında 2 kez hüküm kurulabileceğinin hatırlatılarak ek savunmasının alınmadığı, bu şekilde ek savunma hakkının ihlal edildiği ve duruşma tutanaklarından birinde zabıt katibinin imzasının bulunmadığı gerekçeleriyle mahkeme kararını bozmuştu.

Bunun üzerine yeniden yapılan yargılamanın 26 Nisan 2006 tarihli duruşmasında mahkeme heyeti, Baktimur'u lehine olan ve ''tasarlayarak adam öldürmek'' suçunu düzenleyen yeni TCK'nın 82. maddesi uyarınca 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

Mahkeme heyeti, Baktimur'un öldürme eylemini hafif tahrik altında işlediğini kabul ederek, yeni TCK'nın 29. maddesi uyarınca her 2 ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını da 24'er yıl hapse çevirerek, cezada indirim öngören yeni TCK'nın 62. maddesinin sanık hakkında uygulanmasına yer olmadığına hükmetmişti.

Sanık hakkında yeni TCK'nın 29. maddesinin uygulanması yönündeki karara, üye hakim Seyithan Güneş muhalif kalmıştı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, ''olayda ölenlerden kaynaklanan herhangi bir haksız eylemin bulunmadığı, her iki eylemden dolayı da haksız tahrik indirimi uygulanmasının eksik ceza tayinine neden olduğunu'' belirterek, bu kararı da bozmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious