Balkanlar, yaş meyve sebze ihracatının yeni gözdesi

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Yaş meyve sebze ihracatı, ana pazarı olan Avrupa'daki üstünlüğünü kaybediyor. Avrupa pazarındaki rekabetin ve mal arzının artması ihracatçıları yeni arayışlara sürüklüyor. İ

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa'ya sürekli gerileyen ihracat, Balkanlara ve Rusya'ya artıyor. Moldavya'ya yapılan yaş meyve sebze ihracatında yılbaşından bu yana yüzde 230, Mayıs ayı içerisinde yüzde 447'ye varan artış, ihracatın bundan sonraki yönüne de işaret ediyor.
Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, her geçen gün Avrupa pazarına mal satmanın zorlaştığına dikkat çekti. İlk beş aylık dönemde Avrupa ülkelerinin hepsine ihracatın azaldığını belirten Satıcı, "Özellikle Moldavya yılbaşından bu yana sürekli artışla Antalya ihracatının yıldızı oldu. Almanya, Hollanda, Yunanistan ve Avusturya ve diğer AB ülkelerinde istisnasız azalma olduğu halde Rusya ve Balkan ülkelerinin tamamında artış var. Romanya, Moldavya ve Bosna-Hersek yaş meyve sebze ihracatının yani yıldızları. Bundan sonra Rusya ve Balkan ülkelerine ihracat artışında süreklilik sağlamak ana hedefimiz olacak" diye konuştu.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Kemal Kaçmaz ve Antalya Yaş Meyve Sebze ihracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, düzenledikleri basın toplantısıyla ilk beş aylık yaş meyve sebze ihracatını değerlendirdi.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Kemal Kaçmaz, Türk Lirası'nın aşırı değerlenmesi ve Rusya Federasyonu'yla yaşanan sıkıntılara rağmen yaş meyve sebze ihracatının 2006 yılının ilk beş ayında yüzde 1 artmasının sektör adına umut verici olduğunu söyledi. Son yıllarda ilaç kalıntısını önlemeye yönelik çalışmaların meyvesini vermeye başladığını savunan Kaçmaz, "Fakat yapılan çalışmalar yine de yeterli değil. 2007 yılından itibaren yaş meyve sebze de izlenebilirlik tüm dünyada yaygınlaşacaktır. Bu çalışmalara hızla devam etmek mecburiyetindeyiz" diye konuştu.

Haziran ayı itibariyle kiraz ve üzüm ihracatının hız kazanacağını belirten Kaçmaz, şunları kaydetti: "Yaş meyve sebze ve narenciye de 2006 yılı ilk beş ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 1, değerde ise yüzde 10'luk bir artış meydana gelmiştir. Gruplar içerisinde, narenciye yüzde 10'luk bir artış göstermiş ve ilk beş aylık dönemde 212 milyon dolarla ilk sırada yer almıştır. Genelde ise 839,2 milyon tonluk ihracattan 427 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Ülkeler sıralamasında Rusya ilk, Romanya ikinci, Almanya üçüncü, Suudi Arabistan dördüncü ve Ukrayna beşinci sırada yer almıştır. Ürün sıralamasında ise, domates birinci, limon ikinci ve portakal üçüncü olmuştur."

Antalya ihracatına yönelik bilgi veren Satıcı ise, 2006 yılına şanssız başladıklarını ifade etti. Avrupa'da havaların iyi gitmesi ve çevre örgütü Greenpeace'nin yaptığı eylemlerin Antalya ihracatını olumsuz etkilediğini belirten Satıcı, "Her yıl hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştiriyorduk. Başlangıçta biraz moralimiz bozuldu. Fakat Nisan ve Mayıs aylarında toparlandık. Bu ay itibariyle de yüzde 3 artışa geçtik. Sadece mayısı ayında Antalya ihracatı yüzde 33 arttı. Toplamda 102 milyon doları geçtik" şeklinde konuştu.

Satıcı, 2006 yılı hedefini de 250 milyon dolar şeklinde açıklayarak "Döviz kurlarının belirsizliği hedefimizi engelledi. Son haftalardaki döviz kurlarının yüksek seyretmesi hem ihracatçıyı hem de üreticiyi rahatlattı. Herkes Mayıs ayında arzu edilen geliri sağladı" dedi. Haziran ayından itibaren domatesteki aşırı üretimin sıkıntı çıkaracağına da işaret eden Satıcı, şöyle devam etti:

"Domates ihracatta lokomotif olma özelliğini sürdürüyor. Şu anda 115 milyon dolar olan domates ihracatının yıl sonu itibariyle 200 milyon doları geçmesini bekliyoruz. Buna bağlı olarak domates ihracatı yaptığız ülkeler ön plana çıkıyor. Kış aylarının soğuk gitmesi ürün hasadını Haziran ayına kaydırdı. Domateste tıkanmalar yaşanabilir. Bundan dolayı domatese yaz aylarında destek verilmesi gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious