Balkanlar'da bugün saat 15.00'te yeni bir ülke doğuyor

Balkanlar'da bugün saat 15.00'te yeni bir ülke doğuyor.7523
  • Giriş : 17.02.2008 / 08:29:00

AB'yi de arkasına alan genç Başbakan Taci, bugün bağımsızlığı ilan edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nüfusun çoğunluğunu oluşturan Arnavutları, Sırp kıyımından kurtarmak için NATO'nun düzenlediği askeri harekâtın üzerinden 9 yıl geçti. Yıllarca Sırbistan tarafından yönetilen, 10 bin kişinin öldüğü bir savaş gören, 10 yıl BM tarafından yönetilen Kosova, artık kendi ayakları üzerinde durmaya karar verdi ve bugün resmen bağımsızlığını ilan edecek. Haşim Taci başbakanlığında açılacak meclis oturumunda dünya Avrupa'da yeni bir ülkenin doğuşuna tanıklık edecek.

Başbakan Taci korkuların yersiz olduğunu göstermek için Sırp köylerini dolaştı, halka para ve traktör yardımı yaptı. Bir "Azınlık Bakanlığı" kurulacağını ve hiçbir vatandaşın ayrımcılığa uğramayacağını açıkladı.

Avrupa Birliği de bağımsızlık geçiş sürecinde yardımcı olması için ülkeye 2 bin kişiden oluşan polis ve yargı heyeti gönderdi. Kosova hükümeti, bugün meclisteki bağımsızlık ilanı töreninden sonra ülke genelinde yapılacak kutlamalara 1 milyon euro bütçe ayırdı. Özel pastalar yapıldı.

Meclisteki tören sonrası Başbakan Taci, yeni devleti simgeleyen "yeni doğan" (newborn) heykelinin açılışını yapacak. Başkente dikilecek heykele Taci ve siyasiler imza atacak.

Kosova'nın ilan etmesi beklenen bağımsızılık etkinliklerini izleyecek yerli ve yabancı gazeteciler için Basın Merkezi'nin kurulduğu "Grand" otelde göndere Türk bayrağı da çekildi.

Otelin gönderinde 1999'daki NATO müdahalesinden bu yana yer alan Birleşmiş Milletler, NATO, Arnavutluk, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, AB ve Yunanistan bayrağının yanı sıra Türk bayrağı da dalgalıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious