Balkız: Bana suikast düzenleyeceklerdi

Balkız: Bana suikast düzenleyeceklerdi.13899
  • Giriş : 09.03.2009 / 22:59:00

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız, Ergenekon tarafından kendisine suikast düzenleneceğini öğrendiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Baldız, 15 gün önce İstanbul'a giderek Savcı Zekeriya Öz ile görüştüğünü kaydetti.

Pir Sultan Abdal Derneği Alanya Şubesi tarafından düzenlenen "Aleviler ve Güncel Siyaset" konulu panele katılan Baldız, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Savcı Zekeriya Öz ile görüştüğünü belirten Baldız, "Savcı ile görüşmemde belgeleri, bilgileri gördüm. Belgelerde evimin fotoğraflarını, krokisini, haritasının çoğaltılmış halini, geliş-gidiş yollarımı, evin önündeki parkı, görevlendirilmiş 9 kişiyi, bunlardan kimin patlayıcı temin edeceği, kimin otomobili çalacağı, kimin düzenek yerleştireceği, kimin gözetleyeceği, kimin yakın koruma olacağı, kimin uzaktan koruyacağı, kimin patlatacağı gibi bir düzenek gördüm. O anda aklıma Uğur Mumcu katliamı ile Hablemitoğlu, Bahriye Üçok ve diğer demokrasi adına karanlık güçler tarafından bu ülkenin değerli insanlarının katledilişi geldi. Savcı bana 'Geçmiş olsun' dedi. Evet herkese, hepimize geçmiş olsun." dedi.

"TÜRKİYE'DE HERKES ERGENEKONCU VE ERGENEKON MAĞDURU OLABİLİR"

Türkiye'de herkesin hem Ergenekoncu hem de Ergenekon mağduru olabileceğini vurgulayan Balkız, her şeye rağmen adalete güvenmek gerektiğini belirtti. Hükümetin siyasi desteğini savcıların her an arkasında hissettirmesi gerektiğine inanan Balkız, bütün gizli bilgi ve belgelerin aydınlatılarak ortaya çıkarılması gerektiğine işaret etti.

"Gazi'de, Sivas'ta, Maraş'ta, Başbağlar'da ne oldu? Bunu bütün Türkiye halkının bilmeye hakkı var." diyen Balkız, namuslu olan, aydınlık, demokrasi ve laik bir Türkiye isteyen herkesin bu çabaya katkıda bulunması gerektiğini vurguladı. Ergenekon soruşturmasında bazı şeylerin birbirine çok karıştırıldığını anlatan Balkız, Ergenekon'u karanlık bir odak olarak tanımladı. "Ergenekon'un adı belki bir zamanlar kontgerillaydı, bir zamanlar gladyoydu, bir zamanlar da JİTEM'di." diyen Balkız, bugünkü adıyla Ergenekon'un aslında demokrasinin kökleşmesini ve yerleşmesini istemeyen demokrasi düşmanı olduğunu belirtti.

Ergenekon'un askeri, karanlık darbeler ve ihtilallerle ülkemizde yeşermeye ve gelişmeye çalışan demokrasiyi törpülediğini ifade eden Balkız Ergenekon'u şöyle tanımladı: "Ergenekon, çim keser gibi başını kesen, parlamentoyu, sendikaları, üniversiteleri darmadağın eden ve Amerikan emperyalizmini ülkemizde çok daha rahat yerleşmesinin önünü açan, dini, dini duyguların siyasi alanda çok daha rahatça kullanılabilmesine olanak sağlayan, din dersini zorunlu hale getiren, dini tarikatların önünü açan, onlara yolu gösterip sivil toplum kuruluşu gibi sunan ve üstelik bunları bir de Atatürk ve Atatürkçülük adına yapan karanlık bir odaktır."

"ALEVİ VE SÜNNİLER PROVOKASYONLARDAN DERS ÇIKARDI"

Türkiye'de Aleviler ve Sünnilerin çok önemli deneyimler edindiğinin altını çizen Balkız, Alevi ve Sünnilerin çok provokasyon ve dolduruşa getirilmelerine rağmen bu olaylardan çok önemli sonuçlar, dersler çıkarttıklarının altını çizdi.

Alevi ve Sünniler arasında sorunların çıkmasını çok zayıf bir olasılık olarak gören Balkız, Aleviler, Sünniler, Türkler ve Kürtlerin bütün özellikleriyle Türkiye halkı olarak, kaderde ve tasada bir olduklarını aktardı. Balkız, Alevi ve Sünnileri kimsenin birbirine düşüremeyeceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*