Bally'e son, yaşamaya devam!

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Konya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube ekiplerinin desteğiyle madde bağımlılığından kurtulan çocukların yeni sloganı 'Bally'e son, yaşamaya devam.' oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Sivil toplum kuruluşları ve polisin ortak başlattığı proje kapsamında çeşitli suçlara karışmış 22 madde bağımlısı çocuk için bugün Çocuk Şube Müdürlüğü'nde yemek programı düzenlendi. Çoçuk Şube Müdürlüğü'nde yemek yiyen çocuklar daha sonra darbuka ve saz çalarak eğlendi. Çocuklar şarkı söylerken ve yemek yerken, 'ballye son' sloganını sık sık kullandı.

Çocuklarla beraber yemek yiyen Konya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Fatih Kaya, daha önce arkadaşları tarafından özendirilerek bağımlılık yapan madde kullanmaya başlayan çocukların yüzde 65'inin ailevi soruları bulunduğu, yüzde 30'unun ise ailesinin ayrı yaşadığını belirtti. Kaya, 2 yıl önce Konya'daki suça karışmış madde bağımlısı çocuk sayısının 140 olduğunu bu sayının geçen sene 54'e, bu sene ise 22'ye düştüğünü bildirdi. Kaya, "Amacımız bu sayıyı sıfıra indirmek. Proje kapsamında madde bağımlısı her çocuğumuzla tek tek ilgileniyoruz. Her çocuk için birer veli tayin ettik böylece onları yakından takip ediyoruz. Şu an ilgilendiğimiz 22 çocuk var. Bu çocukları da diğerleri gibi topluma kazandırmak istiyoruz. Proje kapsamında çocuklar için bir izci grubu kuracağız." dedi.

İlgilendikleri madde bağımlısı gençlerin yüzde 37'sinin ilkokuldan terk olduğunu, yüzde 4'ünün hiç okula gitmemiş olduğunu belirten Kaya, "Çocuklarda madde bağımlılığı ortalama 13 yaşında başlıyor, 16-18 yaşlarında ise yoğunlaşıyor. Madde bağımlısı gençlerin ortalama yüzde 65 ise suça karışıyor." diye konuştu.

Daha önce bağımlılık yapan madde kulllanma alışkanılğı olan M.K(20) isimli genç, "Zamanında bir arkadaşıma özendim. Bally illetine başladım. Çok yılım bunun yüzünden heba oldu. Bally kullandığım zaman kendimi kaybediyordum. Bir keresinde en yakın arkadaşımı bıçakladım. Ama Allah'a şükür polis abilerin de yardımıyla baliden kurtuldum. 10 gün sonra askere gideceğim. Askerden döndükten sonra kendime güzel bir hayat kurmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious