'Balon balığı' ölüme davetiye çıkarıyor

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde bolca çıkan ve balık pazarlarında satılan 'balon balığı'nın zehirli olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konu ile ilgili olarak bir makale yayınlayan Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Akyol, 'balon balığı'nın kesinlikle yenmemesi gerektiğini söylüyor. "Bu balık tatrodotoksin (TTX) ihtiva ettiğinden kas felci yaparak nefes darlığı yaratabilmekte, dolaşım yetmezliğine bağlı ölümle sonuçlanabilen zehirlenme yaratabilmektedir." diye açıklama yapan Doç. Dr. Akyol, balığın kesinlikle yenmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Balon balığının Japonya'da uzman aşçılar tarafından özel işlemlerden sonra yenebilir hale getirildiğine işaret eden Akyol, balığın bilinçsizce tüketilmesinin telafi edilemeyecek sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulunuyor.

Deniz araştırmacısı Mehmet Baykan de zehirli olan balon balığının tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor. Sözkonusu balığın daha çok Japonya'da tüketildiğinin altını çizen Baykan, "Bu balık Japonya'da sertifikalı aşçılar tarafından özel olarak temizlendikten sonra tüketiliyor" dedi.

Alanya'da yediği balon balığından zehirlenen Şenol Çakır, balığı bilinçsizce tüketenlerden biri. Balığı yedikten bir süre sonra karnındaki ağrılar nedeniyle hastaneye gittiğini anlatan Çakır, "Balon balığı eti oldukça güzel ve lezzetli. Ancak zehirli olduğunu tam olarak bilmiyordum. Akşam balığı yedikten sonra karnımda ağrılar başladı. Daha sonra kas kasılmaları, mide bulantısı, kusma ve halsizlik oldu. Hastaneye gittim zehirlendiğim ortaya çıktı. Balığı yemek isteyenler daha dikkatli olsunlar." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious