Ban, Bağdat toplantısını olumlu buldu

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, hafta sonu yapılan Bağdat toplantısından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantının Irak'ın istikrarına yönelik önemli konularda ilerleme sağlanmasına vesile olmasını umut ettiğini söyledi.

BM Sözcüsü Michelle Montas yapılan açıklamada, Ban'ın, Irak'a komşu ülkeler dışişleri bakanlarının toplantısına hazırlık niteliğinde yapılan Bağdat toplantısındaki olumlu havadan etkilendiğini belirtildi.

Genel Sekreter Ban, bu olumlu havanın ''sınır güvenliği, mülteciler, ülke içinde yerlerinden olan insanlar ve enerji'' gibi konularla uğraşmak için kurulacak çalışma gruplarının faaliyetlerine de yansıması dileğinde bulundu.

Ban, açıklamasında, ''Bölge ülkeleri ve uluslararası toplum, istikrarlı, güvenli ve demokratik Irak'a destek vermek için yapıcı rol oynamalıdır'' diye konuştu.

Bağdat toplantısına Türkiye başta olmak üzere Irak'a komşu ülkeler, Arap Birliği, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT), BM'nin beş daimi üyesi ve Ban'ın Irak özel temsilcisi Eşref Gazi katılmıştı.

Bu arada BM Genel Sekreter Ban tarafından Irak'la ilgili bugün yayınlanan bir raporda, Irak'ta şiddet, terör saldırıları ve mezhep çatışmalarının, ülkenin pek çok bölgesine yayılarak giderek arttığı ve ülkenin kırılgan olan siyasi yapısını ve kurumlarını kötü yönde etkilediği uyarısında bulunuldu. Raporda, BM Irak Yardım Misyonu'nun (UNAMI) ülkenin siyasi sürecini desteklemek için çaba harcadığı ancak ''şiddet sarmalı kontrol altına alınmazsa, geçen yıllarda harcanan bu çabaların tehlikeye düşebileceği'' belirtildi.

Raporda, Irak'ın komşularıyla diyalog içinde bulunmasının önemine dikkat çekilirken, ''Ülkenin kaderine ve devlet yapısına yalnız Irak halkı karar verebilir'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious