Ban, Haniye ile görüşmeyi planlamıyor

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Orta Doğu gezisi sırasında Filistin Başbakanı İsmail Haniye ile bir araya gelmeyi planlamadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ban Ki-mun, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, gezisi çerçevesinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin maliye ve dışişleri bakanlarıyla görüşeceğini belirtirken, bu defa görüşmelere Başbakan İsmail Haniye'nin dahil olmayacağını kaydetti.

Hamas üyesi, Filistin kabine sözcüsü Gazi Hamad da BM Genel Sekreteri ile Haniye arasında herhangi bir görüşmenin planlanmadığını doğrularken, Ban'ın Filistin Başbakanını görmemesinin yanlış ve ayrımcı olacağını savundu.

Hamad, "Haniye ile görüşmemek yanlış olacaktır. Çünkü bu, tüm Filistin halkını temsil eden bir ulusal birlik hükümetidir ve Birleşmiş Milletler'in, siyasi değil tüm ülkeleri temsil eden bir örgüt olması gerekiyor" diye konuştu.

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, BM'nin de içinde bulunduğu Orta Doğu Dörtlüsünün, Filistin hükümetinin İsrail'i tanıması, şiddetten vazgeçmesi ve İsrail ile yapılan eski anlaşmaları kabul etmesi yönündeki taleplerini kabul etmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious