Ban: İİttifak için desteğe ihtiyacım var

  • Giriş : 05.06.2007 / 11:50:00

Ki-mun,Medeniyetler İttifakı girişiminin ülkeleri birbirinden ihtiyacı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun,Medeniyetler İttifakı girişiminin ülkeleri birbirinden ayıran farklılığı azaltabileceği ama bu projenin gerçekleşmesi için tüm üye ülkelerin tam desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

İspanya'ya yarın yapacağı resmi ziyaret öncesinde El Pais gazetesine verdiği demeçte Ban, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Medeniyetler İttifakı girişimini önemli bir adım olarak nitelendirdi.

Bu planın, bazı ülkeleri birbirinden ayıran farklılıkların azaltılması, dünyada birçok savaşa yol açan kötü anlama, anlaşmazlık ve hatalı kavramların ortadan kaldırılmasına gerçekten yardımcı olacağına inandığını belirten GenelSekreter, "Ancak ben iyimser olsam da bu planın gerçekleşmesi içim tüm üyeülkelerin ve uluslararası komitelerin tam siyasi, moral ve finansdesteğine ihtiyacım var" dedi.

Küresel ısınmaya da değinen Ban Ki-mun, "İnsanlığa karşı en önemli tehdit küresel ısınmadır. Uluslararası komiteler harekete geçmek zorundadır ve küresel ısınmaya karşı yapılacak her türlü inisiyatif BM ile bütünleşmiş olmak zorundadır" diye konuştu.

BM Genel Sekreteri ayrıca, Rusya ve ABD arasındaki gerginliğe dair soru üzerine de "Soğuk savaş dönemine döndüğümüzü düşünmüyorum. Rusya ve ABD arasında bazı anlaşmazlıklar var ama diyalogla çözülmek zorunda" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious