Ban Ki Moon: Türkiye'yi takip ediyorum

  • Giriş : 14.06.2007 / 09:16:00

Ban Ki-mun, Türkiye-Irak sınırındaki gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, terör örgütü PKK ile mücadele kapsamında Türkiye-Irak sınırındaki gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

Ban, Irak'ın kuzeyinden Türkiye sınırlarına giripTürkiye'ye saldıran terör örgütü PKK'yı durdurmak için neyapılabileceğinin sorulması üzerine, ''Durumu yakından takip ediyorum ve Türkiye-Irak sınırındaki bu hareketten endişeliyim. Samimi arzum iki hükümetin de gerilimi durdurmak için yatıştırıcı ve gerekli adımları atmaları ve durumu istikrarsız hale getirebilecek hareketlerdenkaçınmalarıdır'' diye konuştu.

Irak'la ilgili bir soru üzerine Ban, BM'nin Irak'ın hem demokratik hem de sosya-ekonomik gelişmesinde büyük rol oynadığını hatırlattı. Ban ''Irak'ta daha fazla ve değişik ne yapabiliriz şimdi onu tartışıyoruz, ancak bildiğiniz gibi ülkedeki güvenlik durumu BM'yi kısıtlıyor'' diyekonuştu.

Ban dün makamında Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebariile görüşmüştü. BM'den görüşmeyle ilgili daha sonradan yapılan açıklamada, ikilinin Irak'taki ulusal diyalog ihtiyacı ve BM'nin Irak'taki rolünün genişletilmesi yollarının ele alındığı bildirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious