Ban Ki-mun, 'Çevre değişikliğinin hızı yavaşlatılmalı'

  • Giriş : 04.06.2007 / 12:39:00

Ki-mun, kutuplar ve diğer bölgelerde görülen çevre değişikliğinin hızının yavaşlatılması gerektiğine işaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, bu konuda herkesi üzerine düşeni yapmaya çağırdı.

Ban Ki-mun, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, yerkürenin karşı karşıya olduğu tehditlere dikkati çekti.

İnsan kaynaklı faaliyetlerin yol açtığı sera gazı salınımının dünyayı daha sıcak bir yer haline getirdiğine, atmosferdeki karbondioksit miktarının hızla arttığına ve Kuzey Kutbu'nun dünya ortalamasının iki katı hızla ısındığına dikkati çeken Ban Ki-mun bunun sadece kutup bölgelerini ilgilendiren bir konu olmadığını belirtti.

Dünya Çevre Gününün bu yılki temasının, iklim değişikliğinin tüm bölgeler üzerinde yarattığı etkiyi ortaya koyduğunu hatırlatan BM Genel Sekreteri, bu konudaki muhtemel krizleri bertaraf edebilecek birçok imkana sahip olunduğuna, ancak bunları kullanabilmek için daha fazla siyasi iradenin ortaya konulması gerektiğine işaret etti.

Ban Ki-mun, "Dünya Çevre Günü vesilesiyle belirtmek isterim ki, artık kutuplar ve diğer bölgelerde çarpıcı bir şekilde yaşanan çevre değişikliğinin hızını yavaşlatmamız gerektiğinin farkına varmamız gerekiyor. Her birimiz üzerimize düşen görevi yerine getireceğimizi taahhüt etmeliyiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious