Ban Ki-Mun da İran'a çağrı yaptı

Ban Ki-Mun da İran'a çağrı yaptı.27097
  • Giriş : 23.06.2009 / 08:25:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İran'da sivillere yönelik ''tutuklamaların, tehditlerin ve güç kullanımının'' sona ermesi çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada Genel Sekreter Ban'ın, İran'da 12 Haziran Cuma günü yapılan ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın büyük farkla ikinci kez kazandığı Cumhurbaşkanı seçiminin ardından ülkede çıkan şiddet olaylarından ve özellikle sivillerin ölümüne ve yaralanmalarına yol açan güç kullanımından endişe duyduğu belirtildi.

İranlı yetkililerden temel sivil ve siyasi haklara, özellikle de ifade özgürlüğü, toplanma hakkı ve bilgiye ulaşma özgürlüğüne saygılı davranmalarını isteyen Ban, ülkedeki durumdan uluslararası toplumun kaygı duyduğunu kaydetti. İran hükümetinden ve muhalefetinden aralarındaki uyuşmazlıkları diyalog ve yasal yollarla barışçıl bir şekilde gidermelerini isteyen Ban, ülkede sivillere yönelik tutuklamaların, tehditlerin ve güç kullanımının derhal sona ermesi çağrısında bulundu.

Ban, açıklamasının sonunda İran'da Cumhurbaşkanı seçiminin ardından ''halkın demokratik iradesine tamamen saygı duyulması'' yönündeki ümidini yinelediğini de belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*