Ban Ki-mun Türkiye yolcusu

  • Giriş : 30.10.2007 / 20:41:00

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, ''Irak'a Komşu Ülkeler'' toplantısına katılmak üzere bu hafta sonunda Türkiye'ye geleceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Sözcüsü Marie Okabe, İstanbul'da düzenlenecek toplantının hedefinin, daha iyi bölgesel diyalog yollarını tartışmak, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde daha önce yapılan bakanlar düzeyindeki toplantıda oluşturulmasına karar verilen 3 ayrı çalışma grubunun etkinliğini artırmak, ayrıca mülteciler ile sınır güvenliği ve enerji konularında bilgi değişimi yapmak olduğunu söyledi.

Okabe, 3 Kasım'da İstanbul'a gelecek Ban'ın, bu toplantının, ortak çıkarlara ilişkin sorunlar konusunda karşılıklı kabul edilebilir çözümler bulmak için iyi bir fırsat olmasını umduğunu kaydetti. Türkiye'nin evsahipliğindeki toplantı, 1-2 Kasım tarihlerinde Yüksek Düzeyli Memurlar düzeyinde Conrad Oteli'nde, 3 Kasım tarihinde de dışişleri bakanları düzeyinde Çırağan Palas Kempinski Oteli'nde yapılacak.

Toplantıya BM'nin yanısıra İran, Kuveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve Suriye'nin yanısıra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ABD, Fransa, İngiltere, Çin ve Rusya, G-8 ülkelerinden Japonya, Almanya, İtalya ve Kanada ile İslam Konferansı Teşkilatı, Arap Birliği ve AB Komisyonu'ndan yetkililer çağrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious