Ban Ki-mun'dan Doğu Türkistan uyarısı

  • Giriş : 06.07.2009 / 17:19:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Çin ve şiddete dönüşen iç sorunların baş gösterdiği diğer ülkelerin, sivil halkın güvenliğini ve hayatını korumak için azami özen göstermesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ban, Cenevre'de gazetecilerin, "Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde dün çıkan, 140 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı sokak çatışmalarıyla ilgili Pekin'e tavsiyesinin ne olacağı" yönündeki sorusu üzerine, "Dünya genelinde çok fazla şiddet içeren iç olayların çıktığını görüyoruz" dedi.

BM'nin, bütün hükümetlerin bu tür olaylarda vatandaşların haklarını koruması gerektiği konusunda çok açık olduğunu belirten Ban, ülke içinde ya da uluslararası alanda bütün görüş ayrılıklarının diyalog yoluyla, barışçı biçimde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Ban, "Ayrıca ilgili hükümetler, sivil halkın hayatını ve güvenliğini korumak için azami özen göstermeli ve gerekli adımları atmalı" diye konuştu.

Hükümetlerin ayrıca mülkiyeti, toplanma, ifade ve bilgi edinme özgürlüğünü koruması gerektiğini belirten Ban, "Bunlar demokrasinin temel ilkeleri ve dünya çapında bütün ülkelere yeniden yaptığım çağrı bu" dedi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de dün, on yıllardır meydana gelen en şiddetli olaylarda 140 kişinin öldüğü, 828 kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*