Bana 'Beyaz Pele' demeyin

Bana 'Beyaz Pele' demeyin.9436
  • Giriş : 13.03.2008 / 17:33:00

Fenerbahça Başkanı Yıldırım için, ''Kulübünü bu kadar seven başkanı dünyada bulmak çok zor'' diyen Teknik Direktör Zico, kendisi için kullanılan lakabı sevmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, ''Beyaz Pele'' lakabıyla adlandırılmayı sevmediğini söyledi.

Tempo dergisinin son sayısında röportajı yer alan Brezilyalı çalıştırıcı, ''Beyaz Pele'' benzetmesini sevip sevmediği sorusuna, ''Pele oynadığı dönemde de sonrasında da hep idoldü. Brezilya için çok şey yaptı. Ben de her Brezilyalı gibi onun hayranıyım. Beyaz Pele olarak adlandırılmayı sevmiyorum'' yanıtını verdi.

Burada karşılaştırılan iki insanın farklı olduğuna dikkati çeken Zico, ''Futbol hayatımda ne yaptıysam Zico olarak yaptım, Pele olarak yapmadım. 'Benden sonra yeni Zico kim olacak' diye bakmadım. Çünkü 'Yeni Zico' diye bir şey olmayacak. Benim görüşüme göre futbolcular kendi dönemlerinde değerlendirilmeli'' yorumunu yaptı.

-''Futbol TANRISI DEĞİLİM''-

Japonların kendisi için kullandığı ''Futbol Tanrısı'' ifadeyle ilgili olarak da Zico şunları kaydetti:

''Brezilya'da tanrı ve din olgusu çok yüksek mertebededir. Tanrı en önemli varlıktır. Biz Brezilya'da hiçbir insanı Tanrı'ya benzetmeyiz. Japonya'ya gitmiş en kariyerli futbolcu olduğum ve Japon futbolunun gelişimi için çok çalıştığım için, bana böyle bir mertebeyi uygun gördüler. Onların bana yaptığı bir kompliman ve gurur duyuyorum. Ancak bu konuda mütevazı olarak, kendimi 'Futbol Tanrısı' olarak görmediğimi söylemeliyim.''

''KULÜBÜNÜ BU KADAR SEVEN BAŞKANI BULMAK ZOR''-

Kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ın, sınırlamaların kalkması durumunda, yapacağı transferlerle Fenerbahçe'yi, Barcelona ve Manchester United seviyesine taşıyacağına inandığını belirten Zico, başkana övgüde bulunarak, ''Kulübünü bu kadar seven başkanı dünyada bulmak çok zor'' dedi.

Zico'nun, Yıldırım ile ilgili ifadeleri şöyle:

''Belki başkanımız Barcelona veya Manchester United gibi takımların seviyesinde bir takım yaratamadı ama bunun sebebi, istememesi değil. Türkiye'de buna izin verilmiyor. Örneğin yabancı sınırlaması var. Sınırlamalar kalksa, eminim en iyi oyuncuları getirecektir ve bu takımların seviyesinde bir takım ortaya çıkaracaktır.

Aziz Yıldırım profesyonel ve Fenerbahçe için her şeyini ortaya koyan biri. 24 saat Fenerbahçe ile yaşıyor. Çok geniş bir vizyonu var. Fenerbahçe'yi dünyanın en iyi kulüplerinden biri yapmak istiyor ve bu doğrultuda, belki olması gerekenden çok daha fazla çalışıyor. Çoğu insanın yapabileceği işi, gidip bir de kendisi denetliyor. Böyle bir başkan çok büyük şans. Bunun sebebi, Fenerbahçe'ye duyduğu aşk. Onun Fenerbahçe'ye olan bu aşkı bana da şevk veriyor. Kulüpteki herkes vefa borcunu ödeyebilmek için kendini daha fazla çalışmak zorunda hissediyor.''

Zico, Şampiyonlar Ligi'ndeki rakiplerinin, ligin başında Fenerbahçe'ye bakışlarıyla, şimdiki bakışları arasındaki farkı görebildiğini de belirterek, ''Bizi daha fazla analiz eder hale geldiler ve bize saygı duyuyorlar'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious