'Bana borç 2.5 trilyon denildi, 7.5 trilyon borç aldım'

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Gaziantespor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl, eski başkan Celal Doğan'ın kulübü kendisine bir enkaz halinde verdiğini, seçimden önce kulübün borcunun 2.5 trilyon lira olduğunu, ancak seçimden sonra bu borcun 7.5 trilyona çıktığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İbrahim Kızıl, Kamil Ocak Stadyumu VIP salonunda Futbol Şube Sorumlusu Bülent Mamatoğlu, Asbaşkanlar Surur Aydın, Cahit Kuyucu, Genel Sekreter Sermet Atay ve diğer yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla birlikte basın toplantısı düzenledi.

Kongre kararının yanlış bir tarihte yapıldığını, seçimden sonra Celal Doğan'ın yanında yer alan yöneticilerin kendisine her türlü zorluğu çıkardığını belirten Kızıl, kulüpte ikinci başkan ve Futbol şube sorumlusu olmasına rağmen takıma alınan futbolcu ve teknik direktörden haberinin olmadığını söyledi.

Beşiktaş'a verilen Gökhan Güleç'in nasıl satıldığını detayları ile anlatan Kızıl, Celal Doğan'ın kendisine Gökhan Güleç'i İstanbul Swiss Otel'de nasıl pazarlık yapacağını anlattığını kaydetti. Kızıl, "Celal Doğan bana (Gökhan'ı 750 bin dolardan başlayıp tutturabildiği fiyata ver) dedi. Ben Yıldırım Demirören ile konuştum ve bu futbolcuyu satmayacağımı söyledim. Tekrar Celal Doğan'a döndüm ve çok cuzi fiyat veriyorlar ben Gökhan'ı satmayacağım dedi. Açıkcası yalan söyledim. Sonra bana Gökhan'a Fenerbahçe'nin 4 milyon dolar verdiğini söylediler. Peki kardeşim bu parayı verdilerse neden o zaman satmadın. Satıp da takıma 10 tane futbolcu almadın?" diye tepki gösterdi.

Teknik direktör Hüseyin Kalpar'ın takımın daha kötü gitmesi için takımın başına getirildiğini öne süren Kızıl, Kalpar'ın takımı içinde bulunduğu ortamda kurtarma kapasitesinin olmadığını kaydetti.

Yönetime geldikten bir gün sonra Celal Doğan Tesisleri'nde saat 6'da kendisine bir telefon geldiğini ve bazı yöneticilerin istenilen görevlere gelmesinin söylendiğini belirten Kızıl, "Sayın büyüğüm, sayın başkanım sana karşı saygım var. Ama benim de bir itibarım ve kişiliğim var. Bugüne kadar sana senin çocuklarının bile göstermediği saygıyı gösterdim. Çantanı taşıdım. Ama artık benden bunları yapmamı isteme. İstersen bugün bu görevi bırakayım. Eğer beni enayi olarak görüyorsanız yanılmışsınız. Ben İbrahim Kızılım.

Ben milliyetçi birisiyim. Ben vatanını ve milletini seven birisiyim. Beni asker de bilir devlette. Ben ne mafyayım ne de kabadayıyım. Benim Allah'tan başka kimseden korkum yok. Kabadayı olduğum için değil, alnım açık olduğum için korkmuyorum. Ben bir yandan Gaziantespor'u kurtarmak için bir yandan da takımı içeriden yıkmak isteyenler ile uğraştım. Bir yandan takımın kötü gidişi, bir yandan hoca arayışı, bir yandan alınması gereken futbolcular diğer yandan da takımın kötü gitmesi için çalışan yöneticiler. Hepsi ile de ayrı ayrı mücadele ettim. 4 aylık görevim burnumdan fitil fitil geldi. Bir Allah bilir bir de ben bilirim" diye konuştu.

Teknik direktör Faruk Hadzibegiç'in kimseye haber verilmeden Federasyon'da yönetim kurulu üyesi bir kişi tarafından görevine son verilerek işbaşına Hüseyin Kalpar'ın getirildiğini, 6 maçta bir puan alınması üzerine Kalpar'ın görevine son vermek zorunda kaldıklarını anımsatan Kızıl, ''Sanki içimizde olan birileri bizi 2. Lige düşürmek için yoğun gayret sarf ediyordu. Adeta (Kızıl gitsin ne olursa olsun) diyorlardı. Küme düşmemiz için dağlara çıkıp dua edenlerin olduğunu biliyorum'' şeklinde konuştu.

Gaziantepspor'un şaibesiz ve şerefiyle ligde kaldığını anlatan Kızıl, Gaziantepspor'un başarısı için çalıştığını, kimseden korkusu ve çekincesi olmadığını belirterek, ''Ben namuslu ve şerefli ve ilkeleri olan bir adamım. Gaziantepli değilim ama burada yaşıyorum, buranın ekmeğini yiyip suyunu içiyorum. Gaziantepspor'un daha iyi yerlere taşınması için her türlü özveride bulundum, bulunmaya da bundan sonra devam edeceğim'' dedi.

Cebinden şu ana kadar 4 milyon dolara yakın para verdiğini, bu parayı Aziz Yıldırım'ın bile vermediğini ifade eden Kızıl, "Yeter ki Gaziantepspor kimseye muhtaç olmasın. Ben Gaziantepspor'u hak ettiği yere getirmek için her türlü fedakarlığı yapmaya söz vermiştim. Transfer yapmana gerek yok demelerine rağmen transferleri hemen yaptık. Maddi ve manevi olarak üstümüze düşeni fazlasıyla yerine getirdik, ancak şanssızlıklar yaşadık, içten vurulduk. Ancak bu kötü günler artık geride kaldı. Eğer bundan sonra görev alırsak ince eleyip sıkı dokuyacağız. Burası düşkünler evi ya da bir kimsesizler yurdu değil. Burada Futbol oynayan oyuncular alınacak. Mütevazi bütçemiz ile Gaziantespor'u başarıya götürün oyuncular alınacak'' açıklamasını yaptı.

Olağan kongrede, Celal Doğan'dan kulübü teslim aldığında, birlik ve beraberlik mesajları verildiğini, ancak kulüpte geçmişte idari ve teknik olarak görev yapan bazı kesimlerin daha sonra başarıya giden yolu kesmeye çalıştığını söyleyen Kızıl, şöyle devam etti:

''Ben Gaziantep'in suyunu içen, ekmeğini yiyen, havasını koklayan, bu gazi şehirde yaşayan ve burada ticaret yapan birisiyim. Ben ve bazı arkadaşlarım Gaziantepspor'un başarısı için ne gerekiyorsa yaptık. Ancak başarıya giden yolda ne yazık ki önümüzü kesmeye çalıştılar. Bunu neden ve ne amaçla yaptıklarını bilmiyorum ama amaçlarına ulaşamadılar. Ben bunları kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Gaziantepspor, kimsenin babasının malı değildir. Kişi ve kuruluşlara da bağlı değildir. Gaziantepspor, kırmızı-siyahlı renkleri ve başarılarıyla dolu geçmişiyle Türkiye'nin köklü bir kulübüdür. Biz de günü geldiğinde görevi bir başka arkadaşımıza bırakarak, gönül rahatlığıyla gideceğiz. Kalıcı olan tek şey vardır, o da Gaziantepspor'dur.''

Şehirde yaşayan herkesin zor durumda olan Gaziantepspor'a destek verdiğini ifade eden Kızıl, ''Zor günümüzde tribünleri dolduran binlerce taraftara teşekkür ediyorum. Bu takıma destek olan, tribünleri dolduran, şehitlerimizin kanı ve şehit analarının yasını sembol eden renklerin oluşturduğu kırmızı-siyahlı takımı destekleyen herkese teşekkür borçluyuz'' dedi.

Kulübün borçlarının bir tutanak ile tespit ettirdiğini ve bir çok konuşulması gereken konular olduğunu vurgulayan Kızıl, "Beni konuşturmasınlar, eğer konuşursam bu kişiler Gaziantep'e oturamaz. En iyisi otursunlar oturdukları yerde, beni daha fazla konuşturmasınlar" dedi.

Futbolcular, basketbolculara, altyapıya, elektrik, vergi borçlarının, stad kirasının borçlarının hiç ödenmediğini. ancak bu borçların sonradan çıktığını belirten Doğan, kucağını bir atom bombasının konulduğunu kaydetti. Ancak bu bombayı Gaziantespor'un menfaatleri için çektiğini, kentte daha önce güzide işadamlarının ve kuruluşların kulüp başkanlığı yaptığını, hiç kimsenin kulübün borcundan haberdar olmadığını anlattı.

Kızıl, Gaziantepspor yönetim kurulunun 3 Haziran günü olağanüstü kongre kararı aldığını, bu kez kongreyi tüm halkın katılabilmesi için 5 bin kişilik Kamil Ocak Spor Salonu'nda yapacaklarını söyledi.

Kızıl, teknik direktör Samet Aybaba'nın takımda kalması için çaba sarf edeceklerini, ancak Aybaba'nın kalmaması durumunda daha iyi bir teknik direktör ile anlaşacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious