'Bana Doğu diyemezsiniz' itirazı

'Bana Doğu diyemezsiniz' itirazı.17248
  • Giriş : 06.11.2008 / 11:55:00

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının bugünkü oturumunda Doğu Perinçek'in isim soy isim itirazı yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmada, Veli Küçük ile Doğu Perinçek'in de aralarında yer aldığı bazı tutuklu sanıklar hazır edildi. Tutuksuz sanıklardan Kemal Yalçın Alemdaroğlu, Ali Yasak, Güler Kömürcü Öztürk, Kemal Şahin, Feridun Refik Nuhoğlu, İbrahim Benli, Mehmet Murat Yücel, Murat Özkan, İsmail Eksik, Emin Caner Yiğit ve başka suçtan tutuklu Semih Tufan Gülaltay da duruşmaya katıldı.

Sanık, avukat ve katılımcıların tespiti yapılarak zapta geçirilmesinin ardından, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, iddianameyi, geçen celse kalınan 1344. sayfasından itibaren okumaya başladı.

Pekgüzel ve diğer savcı Nihat Taşkın tarafından dönüşümlü olanak okunan iddianamede, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alemdaroğlu'nun hukuki durumunun ele alındığı bölüm okunuyor.

Bu arada Alemdaroğlu, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne girerken basın mensuplarının, ''Bugün iddianamenin sizinle ilgili bölümü okunacak'' demeleri üzerine, iddianameyi dinleyeceğini ve zamanı gelince savunmasını yapacağını belirterek, ''Hep aynı şey. Değişen bir şey yok'' dedi.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusu'nda gernçekleştirilen duruşmada iddianame okunmaya devam ediyor. Sanıklar hakkındaki değerlendirmelerin alındığı oturumda Kemal Alemdaroğlu hakkındaki değerlendirmeler savcı tarafından okunuyor. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in kendilerinden bahsederken sadece isim kullanmasına tepki gösteren Doğu Perinçek, "İddianamede soyisimilerimiz yazmasına rağmen Savcı sadece isimlerimizi okuyor." dedi. Savcı Pekgüzel okumasını kaldığı yerden sürdürdü. Doğu Perinçek tekrar, "İsmimizi doğru okusun. 'Doğu'nun, Kemal'in' diye okuyamaz" şeklinde tepkisini dile getirdi. Perinçek,"İddianamede soyadlarımız yazıyor. Hiçbir yerde bize böyle hitap edemez" demesi üzerine Savcı, "O bölümde o isimden tek olduğu için okuduk. Bizden iddianameyi kısaltmamız istendi, biz de kısaltarak okuyuroz." yanıtını verdi. Perinçek de "Söyleyemezsiniz" diye bağırdı.

Tutuksuz sanık Kemal Alemadaroğlu da "Ters okuyorsunuz. Tapelerde Necdet ile Kemal isimleri yer değiştirmiş" uyarısında bulundu. Savcı Pekgüzel de, "İsimler yanlışlıkla ters yazılmış olabilir" cevabını verdi. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Cumhuriyet Savcısı'nı sanıkların isimlerin soy isimlerle birlikte okuması yönünde uyardı. Bunun üzerine Savcı, isimleri okumak yerine soyisimleri okumaya başladı.

Öte yandan, Kemal Alemdaroğlu ile Güler Kömürcü'nün avukatı Metin Çetinbaş, "Kayıtlara geçmesi için söz istiyorum" diye ayağa kalktı. Mahkeme Başkanı, "Kayıtlara geçiyoruz zaten. Size söz vermiyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*