Ban'dan nükleer program kararı

Ban'dan nükleer program kararı.18888
  • Giriş : 26.06.2008 / 23:39:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kuzey Kore'nin nükleer programını Çin'e sunmasının ve bunun karşılığında ABD'nin Kuzey Kore'ye uyguladığı yaptırımları kaldıracağını açıklamasının ''önemli adımlar'' olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genel Sekreter Ban, yarın 2 haftalık dış geziye çıkmadan önce BM'de gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Ban, Kuzey Kore ile ilgili bir soru üzerine, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını hedefleyen altılı müzakerelerde sağlanılan ilerlemelerden memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Ban, Kuzey Kore yönetiminin, altılı müzakerelerin başkanı olan Çin'e bugün nükleer programını sunmasının ve buna ABD'nin karşılık vermesinin önemli adımlar olduğunu kaydetti.

Ban, Doğu Timor Devlet Başkanı Jose Ramos-Horta'nın, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevini kabul ettiği yönündeki açıklamalarla ilgili olarak ise seçim sürecinin sürdüğünü, birkaç gün daha süreceğini belirterek, henüz hiçbir ismin açıklanmadığını vurguladı.

2 haftalık gezisinde Japonya, Çin ve Güney Kore'de temaslarda bulunacağını belirterek, Japonya'da düzenlenecek G-8 zirvesine katılacağını ifade ederek, zirveye katılan ülkelerin liderlerine dünyanın en önemli 3 sorunu olan ''gıda krizi, iklim değişikliği ve kalkınma, özellikle Afrika'nın kalkınması'' konularında mektup göndereceğini anlatan Ban, zirvede G-8 liderlerinden bu sorunların çözümünde öncülük etmelerini isteyeceğini dile getirdi.

Ban, Cezayir'de BM'ye karşı düzenlenen terör saldırısıyla ilgili bir soru üzerine, BM'nin ve personelinin güvenliğine büyük önem verdiğini, başında eski Cezayirli diplomat Lakhdar Brahimi'nin bulunduğu bağımsız kurulun tavsiyelerinin uygulanacağını ve bu amaçla yeni bir grup kurduğunu hatırlattı. Ban, kurulun 6 hafta içinde, terör saldırısından önce ve sonra BM çalışanlarının yapmış olabilecekleri kişisel hataları belirleyip kendisine bir rapor sunmasını beklediğini bildirdi.

Zimbabve'de yarın yapılacak 2. tur devlet başkanı seçimleriyle ilgili olarak ise Ban, 2. turun ertelenmesi gerektiğini ve ülkede şu anki kötü koşullar altında yaılacak bir seçimin meşru olamayacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious