Bangladeş'de isyan: 50 ölü

Bangladeş'de isyan: 50 ölü.39532
  • Giriş : 26.02.2009 / 08:39:00

Bangladeş'teki sınır koruma birliklerinin isyanı bastırıldı ve isyancılar silah teslim etmeye razı oldu. İsyan sırasında 50 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bangladeş'teki sınır koruma birlikleri olarak görev yapan ve ''Bangladeş Tüfekli Birlikleri'' bünyesinde bulunan bazı askerlerin daha iyi mali imkanlar verilmesi talebiyle başlattığı isyan hükümetle varılan anlaşmaya sona ererken, isyancıların silah teslimi sırasında çıkan çatışmada da 50 kişinin öldüğü bildirildi.

Bangladeş Yasa ve Parlemento çalışmalarından sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Guamrul İslam, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Benzeri pek görülmeyen çatışmada 50 kişi hayatını kaybetti. Üs ve civarında bulunan yaklaşık 50 kadın ve çocuk da isyancıların silahlarını teslim etmesinden sonra tahliye edildi'' dedi.

İsyancılar, hükümetin af önerisinden sonra silahlarını teslim etmeye başlarken, bu gelişmelerin aralık ayında seçimleri kazanarak iktidar olan Başbakan Şeyh Hasina'nın iki yıllık askeri yönetimden sonra ülkeye demokrasi getirme çalışmaları sırasında karşılacağı güçlüklerin işaretçisi olarak değerlendiriliyor.

ASKERLER TESLİM OLUYOR

Bangladeş'te sınır koruma birlikleri olarak görev yapan ve dün iyi mali imkanlar talebiyle ayaklanan ''Bangladeş Tüfekli Birlikleri''ndeki isyancılar teslim olmaya başlarken, yetkililer ölü sayısının 50'den fazla olmasından endişe ettiklerini bildirdi.

Bangladeş İçişleri Bakanı Sahara Hatun, teslim olan isyancı askerlerden alınan tüfekleri basına gösterirken, ''hükümetin af önerisinden sonra isyancı askerlerin silahlarını teslim etmeye başladığını, teslim olma sürecinin bugün geç saatlere kadar sürebileceğini'' söyledi.

Televizyon yayınlarında askerlerin silahlarını tek tek teslim etmesi gösterilirken, başkent Dakka yakınlarındaki üste meydana gelen ayaklanma nedeniyle Başbakan Şeyh Hasina da kabineyi olağanüstü toplantıya çağırdı.

Dakka'da alışveriş merkezleri ve konutların da bulunduğu bir bölgede bulunan üste daha iyi mali imkanlar talebiyle ayaklanma çıkması üzerine bölgeye askeri birlikler ve polisler sevk edildi, üssün çevresi tamamen kuşatıldı.

Yaklaşık 20 saat süren isyan sırasında Başbakan Hasina isyancılarla da görüştü, taleplerinin görüşüleceği ve suçlanmayacakları vaadinde bulundu.

Tüfekli Birlikler'in ülkenin çeşitli kesimlerinde bulunan bazı üslerinde ise halen gerginlik sürüyor.

Öte yandan, 20 saatte yakın süren ayaklanma sırasındaki can kayıplarıyla ilgili bilgiler ise henüz netlik kazanmadı.

Bölgedeki hastane yetkilileri 3 kişinin öldüğünü ve yaklaşık 20 yaralının bulunduğunu ifade ederken, yasa ve parlamento çalışmalarından sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Guamrul İslam, ''tahminen en az 50 kişinin öldüğünü'' söylemişti.

Yetkililer, söz konusu 50 kişinin isyancıların kendi arasında yaptığı çatışmalarda hayatını kaybettiğini ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*