Bangladeş'te 'miras' kavgası

Bangladeş'te 'miras' kavgası.17030
  • Giriş : 12.04.2008 / 22:42:00

Kadın ve erkeğe eşit miras hakkı veren tasarı şeriat yanlılarını kızdırdı. Cuma namazı sonrası olaylarda 100 kişi yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bangladeş son 16 yılını iki kadın parti lideri ve taraftarlarının çatışmalarıyla geçirdi. Anarşinin eşiğine gelen ülkede olaylar geçen sene yaşanan darbeyle yatıştı. Ancak dün ülke yine büyük çatışmalara sahne oldu...

POLİSE TAŞLA SALDIRI

Kadın haklarını geliştirme kapsamında yapılan çalışmalarda şeriata dayalı miras hukukunu değiştirecek bir yasa hazırlanınca ülke karıştı. Kadını mirasta yarım insan sayan şeriat hukukunun aksine cinsler arası eşitlik öngören tasarı İslamcı grupları ayaklandırdı. Cuma namazı çıkışı İslam Yasaları Hareketi grubuna üye yüzlerce kişi polisle çatışmaya girdi. Taş ve sopalara maruz kalan polisin müdahalesiyle yine yüzlercesi yaralandı. Hükümet binaları taşlandı. Protesto liderleri "Şeriatın dışına çıkılmasın. Buna asla izin vermeyiz" dedi. Eski başbakanlardan öldürülen bir generalin kızı olan Halide Ziya laikleri, bir şeyhin kızı olan Hasina Vecid ise dincileri peşinden sürüklemişti. Laik bir anayasal düzene sahip Bangladeş'te devletin resmi dini ise İslam.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious