Bangladeş'te ölü sayısı 1800'e yaklaştı

Bangladeş'te ölü sayısı 1800'e yaklaştı.12403
  • Giriş : 18.11.2007 / 09:23:00

Bangladeş'i perşembe günü vuran kasırgada ölenlerin sayısı 1800'e yaklaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Askeri gemiler ve helikopterler hala bağlantının kesik olduğu Bengal Körfezi'ndeki adalarda bulunan binlerce kişiye ulaşmaya çalışıyor.

Yetkililer, perşembe gecesi ülkenin güney kıyılarını saatteki hızı 250 kilometreyi bulunan rüzgarla vuran, 5 metreyi bulan dalgalara yol açan Sidr kasırgasının ardından hala yüzlerce kişinin kayıp olduğunu belirterek, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini kaydediyor.

Felaketlerle mücadeleden sorumlu Bakan Eyub Miah, arama çalışmalarının tamamlanmasının ve kesin can kaybı sayısıyla hasarın boyutunun belirlenmesinin birkaç gün alacağını kaydetti.

Bangladeş'i, 1991'de yaklaşık 143 bin kişinin hayatını kaybettiği kasırgadan sonra vuran en şiddetli fırtınadan etkilenen on binlerce kişiye yiyecek, içme suyu, barınak sağlama çalışmaları sürüyor.

Sidr kasırgasında resmi rakamlara göre can kaybı sayısı 1784'e yükselirken, basın yayın organlarında ölü sayısının 3 bini aştığı haberleri yer aldı.

Çoğu kişinin, kasırganın yol açtığı dalgaların evleri suyla sürüklemesi ve on binlerce evi yerle bir etmesi sonucu öldüğü, çok sayıda kişinin de suda boğulduğu ya da denizde kaybolduğu bildiriliyor.

Yardım yetkilileri de kasırganın yol açtığı hasarın çok ağır olduğunu belirtiyorlar.

Kasırga nedeniyle kıyı bölgelerindeki bir milyondan fazla köylü önceden tahliye edilerek, hükümetin kurduğu sığınaklara gönderilmişti.

Bu arada, hasat mevsimi öncesi ekinlerin mahvolduğu, kasırganın gıda ve temiz su sıkıntılarına yol açmasından da endişe edildiği ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious