Bangladeş'teki facianın bilançosu giderek kötüleşiyor!

  • Giriş : 18.11.2007 / 14:20:00

Bangladeş'te kasırga felaketinde ölenlerin sayısı 2206'ya yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Binlerce evin yerle bir olmasına neden olan Sidr kasırgasında ölenlerin sayısının daha da artacağı tahmin ediliyor.

Bangladeş Gıda-Afet Yönetimi Bakanlığı yetkilisi Selina Şahid, ölü sayısının, son tespitlerle birkaç saat içinde 400 arttığını bildirdi.

Binlerce kişi acil yardım beklerken, BM Gıda ve Tarım Örgütü ile dünyanın büyük yardım kuruluşları Bangladeş için çalışmaya başladı.

143 bin kilometrekarede 144 milyon nüfuslu bu ülkenin kıyı kesimleri doğa afetlerinde çok büyük zarar görüyor.

"900 bin ailenin yardıma ihtiyacı var"

Bangladeş Kızılayı, felaketten etkilenen bölgede 900 bin ailenin yardıma ihtiyacı olduğunu ve bunun da 7 milyon kişiye karşılık geldiğini hesapladı.

En çok can kaybının yaşandığı bölgelerden Calokati'nin Valisi Hariprasad Pal, milyonlarca kişinin evsiz kaldığını ve bölgeden tahliye edilenlerin nüfusun yüzde 1'inden az olduğunu belirtti.

Bangladeş donanmasının tonlarca gıda ve tıbbi malzemeyi afet bölgelerine gönderdiği ve silahlı kuvvetlerin helikopterlerini seferber ettiği, ancak birçok bölgeye hala yardım ulaşmadığı belirtiliyor.

Dünyanın en yoksul ülkelerinden Bangladeş'te küçük ve büyükbaş hayvanların da afet sırasında telef olduğu, etrafın hayvan cesetleriyle dolu olduğu kaydediliyor.

Bu ay sonunda başlaması gereken, ülkenin en önemli besin kaynağı olan pirincin hasadının da tarlaların Hint Okyanusu'nun tuzlu sularının altında kalmasıyla olanaksız hale geldiği bildiriliyor.

Asya'nın temel besin kaynağı tahıl olmaksızın, gelecek aylarda yiyecek bir şey bulamayacak olan Bangladeşlilerin su kuyularının da tahrip olduğu ve bölgeye temiz içme suyu getirilmesinin gerekli olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious