Bank Asya 1. Lig'e 2 yabancı hakkı

Bank Asya 1. Lig'e 2 yabancı hakkı.8221
  • Giriş : 01.04.2008 / 18:08:00

Bank Asya 1. Lig'e 2 yabancı hakkıBank Asya 1. Lig kulüplerinin başkanlarıyla bir araya gelen Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, kulüplerin sorunları hakkında faydalı bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ortaköy'deki Feriye Restaurant'ta düzenlenen, Bank Asya 1. Lig kulüpleri başkanlarının yanı sıra Futbol Federasyonu Başkan Vekilleri Lutfi Arıboğan, Mahmut Özgener, yönetim kurulu üyesi Levent Kızıl, Yunus Egemenoğlu ile genel sekreter Metin Kazancıoğlu'nun katıldığı toplantıda kulüplerin sorun, istek ve önerileri görüşüldü.

Toplantıdan sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Hasan Doğan, Bank Asya 1. Lig kulüplerinin başkanlarıyla çok faydalı, uzun bir toplantı yaptıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: “Toplantıda federasyonumuzun 45-50 gün içinde yaptığı çalışmalar konusunda başkanlarımıza bilgi verdik. Öbür yandan da kulüp başkanlarımızın sorunlarını ve önerilerini dinledik. Son derece yapıcı, son derece faydalı bir toplantı oldu. Bank Asya 1. Lig bugün Anadolu'daki pek çok büyük ilimizin takımlarının mücadele ettiği, son derece yüksek standartlı bir lig. Bu ligin pazar ve ekonomik değerinin arttırılması konusunda yapacağımız çalışmaları konuştuk. Bunu önemli görüyoruz.”

2 YABANCI OYUNCU

Başkan Doğan, Bank Asya 1. Lig'de yabancı oyuncu hakkı konusunda kulüp başkanlarının bilgisine başvurduklarını belirterek, “Kendileri yaş kriteri getirilmesi şartıyla, 2 yabancı oyuncunun olmasının faydalı olacağını ifade ettiler” dedi.

Yabancı oyuncu yaş sınırının 21 olması düşüncesinde olduklarını dile getiren Doğan, “Arkadaşlarımız da bizimle hemfikir olduklarını söylediler. Ama bizim Futbol geliştirme merkezimiz de bu konuda çalışıyor. Daha sonraki yönetim kurulu toplantımızda bunu netleştireceğiz. Amacımız yabancı genç oyuncuların olması” diye konuştu.

MALİ SIKINTILAR

Toplantıda mali konular başta olmak üzere diğer konulara da değindiklerini ifade eden federasyon başkanı Hasan Doğan, “Mali sıkıntı, Türk futbolunun ana problemi. Yönetim anlayışıyla ilgili kısımlarını tartıştık. Tesisler konusundaki eksiklikler, özellikle maçların oynandığı statların zeminiyle ilgili sıkıntıları dile getirdiler. Bu konuda neler yapabileceğimiz hakkında fikir alışverişinde bulunduk. İlgililerle görüşmek üzere notlarımızı altık. Bu çerçevede son derece faydalı bir toplantı oldu” ifadelerini kullandı.

Hasan Doğan, şunları kaydetti: “Mali sıkıntıların ana nedeni kısa sürede başarı beklemedir. Uzun vadeli projelerin kulüplerimiz tarafından yapılmamasıdır. Kısa vadede başarılar için büyük yatırımlar yapılıyor. Eğer o başarı gelmezse büyük miktarda borçlarla karşı karşıya kalınıyor. Başarılı olunsa bile, hazır bir yönetim, hazır bir kurumsal yapı olmadığı için yine başarı genel itibariyle gelmiyor. Bizim arkadaşlara tavsiyemiz, başarıyla ilgili çalışmalarını daha uzun vadeli projelerle yapmaları konusunda oldu. Arkadaşlarımızın çoğu da hemfikir. Ama bu konuda bir an önce başarılı olma hırsı galip geliyor diye düşünüyoruz.”

ŞİKE KONUSU

İstanbulspor yönetiminin şike olaylarıyla ilgili yaptığı başvurunun hatırlatılması üzerine de Hasan Doğan, şunları söyledi: “Federasyonun bu tür olaylara yaklaşımı son derece net. Buna benzer her türlü olayın üzerine kararlılıkla gidip, bir an önce neticelendirme konusunda. Zaten bu olayla ilgili çalışmalara başladık. Benzer olaylar olursa onların da üzerine gideriz. Bunun arkasını, önünü de araştırıyoruz. Futbolun değerini düşürecek kötü niyetli insanları, Futbol ailesi içerisinde, Futbol platformu içerisinde tutmayacağız. Bunları dışarı atacağız. Bu konuda son derece kararlıyız.”

Fortis Türkiye Kupası yayın haklarıyla ilgili bir soruya da Doğan, “Fortis Türkiye Kupası'nda yayın hakları önümüzdeki sene sona erecek. Genel olarak prensip kararımız, liglerin bitmesinden 6 ay önce bu yayın ihalelerini yapmak. Önümüzdeki yıl Ocak ayında yapılmak üzere 4 yıllık yeni bir ihale için hazırlanıyoruz” cevabını verdi.

ZORLU: “TAKIMLARIN MADDİ SORUNLARI VAR”

Toplantıdan sonra kulüpler adına açıklamada bulunan Altay Kulübü Başkanı Nafiz Zorlu, Bank Asya 1. Lig'de mücadele eden takımların büyük çoğunluğunun maddi sorunlarının olduğunu ifade etti.

Zorlu, Futbol Federasyonu başkanı ve yetkilileriyle kendi açılarından problem olan ve federasyonun değişiklik getirebileceği önerilerini konuştuklarını dile getirerek, şunları kaydetti: “Genel kurul temsilinde maalesef ligimizin statüsüne göre istenilen nispette yer almıyoruz. Ama şunu biliyoruz, federasyonumuz da Türk futbolu da bizi önemsiyor. Buraya davet edilmek de bu önemsenmenin bir karşılığı zaten. Federasyonu oluşturan birinci unsur profesyonel Futbol şubeleri olan Futbol kulüpleridir. Dolayısıyla biz federasyonun bizim kendi özümüz olduğunu biliyoruz. Onu denetleme ve seçme yetkisinde olduğumuzu biliyoruz. Futbolun iyi idare edilmesi adına onlarla birlikteyiz. Ümidim, ligimizin marka değeri daha yüksek, daha çok gelir yaratabilen ve bu kadar çok maddi problemi olmayan bir lig haline gelmesi. Takımlarımızın büyük çoğunluğunun maddi sorunları var. Futbolcu yetiştirmede önemli bir yerdir Bank Asya 1. Lig. Dolayısıyla üstteki Süper Lig kulüplerinin bu gerçeği dikkate alacağını ümit ediyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious