Bank Asya 235 sıra birden yükseldi

Bank Asya 235 sıra birden yükseldi.9993
  • Giriş : 10.07.2009 / 15:51:00

'Dünyanın en büyük bin bankası' listesinde 15 Türk bankası yer aldı. En büyük Türk bankası İş Bankası'nın 101. sırada yer aldığı listede en etkileyici performansı Bank Asya gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyaca ünlü The Banker dergisinin açıkladığı 'Dünyanın en büyük 1.000 bankası' listesinde 15 Türk bankası yer aldı. Türkiye'nin en genç katılım bankasının ödenmiş sermayesini Temmuz 2008'de üçe katlayarak hızlı büyümesinin dikkat çekici olduğu vurgulandı. Bank Asya'nın bu performansı, listede 235 sıra birden atlayarak 520'nci sıraya yükselmesini sağladı. Diğer taraftan bankanın kârı da yüzde 35 artış gösterdi.

The Banker dergisinde yer alan değerlendirmede Türk bankaları arasında ilk üçte yer alan İş Bankası, Akbank ve Garanti geçen yılki yerlerini korusalar da ekonomi ve finansman şartlarındaki bozulmalar yüzünden gelirlerinde dolar bazında yüzde 35'in üzerinde azalış gerçekleştiği kaydedildi. Dergide listeye giren bütün Türk bankalarının 2008'de kârlılığa devam ettiği vurgulandı. Ancak Türk Lirası'nın dolar karşısında ciddi oranda değer kaybetmesi yüzünden Türk bankalarının listede geriledikleri yorumu yapıldı. Listedeki bankaların değerleri dolar cinsinden karşılaştırıldığından lira cinsinden değerlenen Türk bankaları yine de sıra kaybetti.

The Banker listesinin en başında ise geçen yılın dördüncüsü JP Morgan yer alıyor. Dergiye göre küresel kriz, listedeki bin bankanın kârında önemli düşüşe sebep oldu. Geçen yıl 780 milyar dolar kâr açıklayan bankaların bu yılki kârı yüzde 85,3 azalarak 115 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*