Bank Asya halka arzına 50 kat fazla talep geldi

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Bank Asya halka arzında, "yurt içi bireysel" ve "yurt dışı kurumsal" yatırımcılardan 50'şer katına yakın talep toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bank Asya halka arzı DenizYatırım liderliğinde toplam 39 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum tarafından 3-4-5 Mayıs 2006 tarihlerinde gerçekleşti. Hisselere yurt içi ve yurt dışından gelen yüksek talep nedeniyle hisse satış fiyatı, fiyat aralığının tavanı olan 3,50 YTL'den belirlendi. Halka arza sunulan 60.000.000 adetlik hisseye gelen yoğun talep nedeniyle ek satışa konu 9.000.000 adetlik hissenin satışı gerçekleştirildi. 9 milyon adet hissenin 6 milyon adeti yurt dışı kurumsal yatırımcı, 2 milyonluk kısmı yurt içi bireysel yatırımcı, 1 milyon adeti ise Bank Asya müşterileri tahsisatlarına ilave edildi. Ek satışa rağmen yurt içi ve yurt dışı yatırımcı taleplerinin çok düşük oranda karşılanabilmesi mümkün oldu.

Halka arzda taleplerin karşılanma oranları; tahsisatın 50 katına yakın talep toplanan yurt içi bireysel yatırımcı kategorisinde yüzde 2,2, özel tahsisatların yapıldığı Bank Asya müşterileri ve Bank Asya çalışanları kategorilerinde ise sırasıyla yüzde 12,9 ve yüzde 34,7 olarak gerçekleşti.

Ekspres Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğinde yurt dışında yerleşik kurumsal yatırımcılara ek satış dahil 41 milyon 400 bin adet hisse senedi önemli büyüklüğe sahip toplam 117 kurumsal yatırımcıya satıldı.

Ayrıca 147 yurt içi kurumsal yatırımcıdan toplam 17,5 milyon adeti aşkın talep toplandı.

Zorlu Enerji, Fenerbahçe Sportif, DenizBank, Trabzonspor Sportif ve geçtiğimiz ay Vestel Beyaz halka arzına liderlik yapan DenizYatırım, Bank Asya halka arzını rekorlarla tamamladı. DenizYatırım liderliğinde toplam 39 aracı kuruluştan oluşan konsorsiyum tarafından gerçekleştirilen Bank Asya halka arzında 37.771 tasarruf sahibi Bank Asya'ya ortak oldu.

Türkiye'nin en genç katılım bankası olmasına rağmen, kısa sürede sektörünün önde gelen bankası konumuna gelen Bank Asya, bu halka arzla birlikte özkaynaklarını 160 milyon dolar artırmış oldu. 3,50 YTL baz fiyatla ve 800 milyon dolarlık Piyasa Değeri ile işlemlere başlayacak olan Bank Asya hisselerinin "ASYAB" kodu ile İMKB Ulusal Pazar'da 11 veya 12 Mayıs'ta işlem görmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious