Banka, müşterisini böyle tehdit etti

Banka, müşterisini böyle tehdit etti.13237
  • Giriş : 07.11.2008 / 07:44:00
  • Güncelleme : 07.11.2008 / 00:09:38

Yapı Kredi müşterisi olan A.Z.; kredi kartı üyelik ücretini iptal ettirmek isteyince bankanın tehdidi ile karşılaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son dönemde müşterilerle bankalar arasında yaşanan 'kredi kartı yıllık üyelik ücreti' şok eden uygulamaları da beraberinde getiriyor.

Bankalar aldıkları ücretlerin sözleşmelerine dayandığını ve yasal olduğunu iddia ederken, müşteriler için, yargının 'müşteri lehine' verdiği kararlar tüketici için emsal teşkil ediyor.

Tüketici derneklerinin gayreti, bankaların ısrarı ve müşterilerin mağduriyeti konuyu ilgili mercilerin gündemine taşıdı. Çıkarılma hazırlıkları süren yasal düzenleme ile yıllık üyelik ücretler 'bir defaya mahsus' olarak ödenecek. Şayet konu bankaların lobisinden kurtarılabilirse…

Yapı Kredi müşterisi A.Z.'yi nasıl şok etti?

Gündeme öyle uygulamalar geliyor ki müşterileri şok ediyor. A. Z. de bu konuda mağdur olan tüketicilerden. Yıllık aidatın iptal edilmesi istemiyle Yapı Kredi bankasına başvuran A.Z. bankadan yazılı bir cevap aldı.

2 Kasım 2008 tarihinde üyelik ücretinin iptali isteğine cevap veren banka öyle bir şart ortaya koydu ki, şok olmamak mümkün değil.

Mektubun giriş kısmında aldıkları ücretin yasal olduğuna ve sözleşmede mevcut olduğuna değinen Yapı Kredi konusun yasal aykırılık teşkil etmediğini bildiriyor. Banka asıl bombasını ikinci paragrafta patlatıyor…

'Siz harcayın, harcamanızı beğenirsek iptal ederiz'

Üyelik ücretinin iptal talebini şarta bağlayan Yapı Kredi, müşterisine 'Siz karttan bir harcayın bakalım beğenirsek yıllık ücret almayız' demeye getiriyor…

Yapı Kredi Bankası, yaklaşık 4-5 yıldır müşterisi olan, kredi kartı ödemelerini geciktirmeden düzenli ödeyen ve 3 bin YTL limit tahsis ettiği müşterisine, harcamalarına bakarak yıllık üyelik ücretini iptal etme şartı koyuyor.

Banka, işi fazlasıyla abartıp ve şartlarını biraz daha ileri götürerek müşterinden 3 ay içerisinde 2.850 YTL harcaması, eğer 90 gün içersinde bu harcamayı gerçekleştirirse yıllık üyelik ücretinin alınmayacağını belirtiyor. Üstelik bu harcamaya geçmiş dönemden yansıyan taksitleri, world puan kullanımı ve faiz ve ücretler vb. unsurların dahil olmayacağını belirtiyor.

Şimdilik kartın yıllık ücretini iptal ettiklerini ama 90 gün sonunda 2.850 YTL harcanmaması durumunda iptal edilen ücretin yeniden yansıtılacağı tehdidinde bulunuyor.

Bankanın uygulamasının trajikomik tarafı da yıllık ücreti iptal ettiğini söylemesine rağmen, 90 günlük sürenin birinci aya rastlıyor olması! İlginç tesadüftür ki bankalar müşterilerden kestikleri kredi kartı yıllık ücretini 1 ayda gerçekleştiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*