Banka soyguncusu 13 yıl sonra teslim oldu

Banka soyguncusu 13 yıl sonra teslim oldu.9759
  • Giriş : 18.06.2008 / 10:59:00

Almanya'nın başkenti Berlin'de büyük bir banka soygununa karışan İsveçli, 13 yıl sonra Alman yetkililere teslim ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1995 yılında gerçekleşen soygunda, 75 milyon İsveç Kronu gibi büyük bir meblağ bankadan çalınmıştı. Bu soygunda yer aldığı iddia edilen 32 yaşındaki İsveçli, soygundan 13 yıl sonra yakalandı ve Almanya'ya teslim edilmesi kararlaştırıldı.

Karar, dün Karlskoga Mahkemesi'nce verildi. Mahkeme, sanığı Alman yetkililere vermek için bir sakınca görmediklerini belirtirken, teslim etme şartlarının, Almanya'daki yargılamada mahkûmiyet kararı çıkması halinde cezasını İsveç'te çekmesi olduğunu kaydetti. Savcı Magnus Persson, İsveçli Haber Ajansı TT'ye, Alman kurumlarının böyle bir garantiyi kendilerine verdiğini açıkladı. Sanığın suçu kabul etmemesi ve temyize gönderme ihtimalinden dolayı dava sürecinin bir hayli uzayacağı ifade ediliyor. Zanlı, geçtiğimiz Mayıs ayının sonunda yakalanarak gözaltına alınmıştı.

95'deki soygunda hırsızlar, bankadaki bazı müşterileri rehine almış ve tünel kazarak izlerini kaybettirmeyi başarmıştı. O gün çalınan para miktarı ise 75 milyon İsveç Kronu kadardı. Bu paranın çoğu halen kayıp ve bu soygun olayıyla ilgili olarak 6 kişi yargılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious