Bankacılar 'Dolar'ın röntgenini çekti

Bankacılar 'Dolar'ın röntgenini çekti.35374
  • Giriş : 08.10.2008 / 20:05:00

Nereye kadar yükselebilir? Değer kazanmayı sürdüren dolarda uzmanlar 1,40 YTL seviyesinin önemli bir direnç kaynağı olduğunun altını çiziyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yapı Kredi Bankası Stratejik Planlama ve Araştırma Bölüm Başkanı Ahmet Çimenoğlu, Türkiye'de doların, yabancı yatırımcıların Amerikan parasına güven duymalarından dolayı değil, ülkeden çıkmak istedikleri için arttığını kaydetti.

Dolardaki yükselişi değerlendiren Çimenoğlu, dünyadaki kriz nedeniyle yabancı yatırımcıların ellerindeki varlıkları sattıklarını ve bu yatırımcıların Türkiye'deki YTL cinsi varlıkları satarken karşılığında dolar istediklerini, bunun da dolarda yükselişe neden olduğunu söyledi.

Yabancıların varlık satışından sonra elde ettikleri parayı hazine bonoları ve altın gibi enstrümanlarda değerlendirmeyi daha güven verici bulduklarını ifade eden Çimenoğlu, "Türkiye'de dolar, yabancı yatırımcıların Amerikan parasına çok güven duydukları için değil, buradan çıkmak istedikleri için artıyor. Dolar, Türkiye'nin yanı sıra gelişmekte olan birçok ülkede de değer kazanıyor" diye konuştu.

Türkiye'de eskiden gelen bir korku ve endişe bulunduğuna dikkati çeken Çimenoğlu, "Hala, dolar bir gün mutlaka artar diye düşünce var. İnsanlar, bu tip dalgalanmalar oldukça ve dolar yükseldikçe haklı çıktıklarını düşünüyorlar. Halbuki uzun vadede bakıldığında, örneğin dolar 1,20 seviyelerinde seyrettiğinde aylarca, yıllarca dolarda beklerken bu sırada YTL faiz getirisi, kazancı gözardı edilebiliyor. Dolayısıyla aslında dolara karşı bir zaaf söz konusu" dedi.

Euro bölgesinde de doların değer kazandığına işaret eden Çimenoğlu, söz konusu bölgede de euro satıp dolar almak gibi bir eğilimin bulunduğunu ve doların gelecekte daha da değer kazanacağı beklentisi olduğunu kaydetti.

Merkez bankalarının bugün aldığı faiz indirimi kararının bir miktar dolar kurunu rahatlatacağını belirten Çimenoğlu, ancak yaşanan global finansal krizin sadece faiz indirimiyle çözülecek sorun olmadığını, merkez bankalarının sorunu çözmek konusunda ortak hareket etmesi açısından ise kararın olumlu karşılanabileceğini ve bunun piyasalarda kısa vadeli de olsa bir rahatlama sağlayabileceğini söyledi.

NEREYE KADAR YÜKSELİR?

Finans Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Ali Ağaoğlu, doların ilk etapta 1.4560 YTL'ye kadar yükselebileceğini ve buraya kadar bir sorun görünmediğini söyledi.
Ağaoğlu, "Bu seviyeye kadar çıkış sağlıklı bir harekettir ve düzeltme olarak nitelendirilebilir. Ancak 1.4560'ın üzerine geçersek endişeler artabilir ve kurdaki yükseliş de hızlanır" dedi.

ING Bank Denetim Kurulu Üyesi Sarper V. Özten de yaşanan krizin ABD'den başladığını ve artık Avrupa'yı da etkisi altına aldığını belirtti. 'Bu krizin Türkiye'yi etkilemesi de kaçınılmaz" diyen Özten, şöyle devam etti:

"Dolarda yaşanan yükselişin normal olduğunu düşünüyorum. Bence 1.50'ye kadar çıkabilir. Ancak bu seviyede bir direnç görüleceğini düşünüyorum."

Yapı Kredi Bankası Stratejik Planlama ve Araştırma Bölüm Başkanı Ahmet Çimenoğlu, Türkiye'de doların, yabancı yatırımcıların Amerikan parasına güven duymalarından dolayı değil, ülkeden çıkmak istedikleri için arttığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*