Bankacılar nisandan endişeli

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

2007’yi, Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle riskli bulan bankacılar, Erdoğan’ın aday olup olmayacağına kilitlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yerli ve yabancı bankacılar, gözlerini gelecek yılın nisan ayında açıklanacak Cumhurbaşkanı adayının kim olacağına çevirdiler. Şimdiden hükümeti uyaran bankacılar, Cumhurbaşkanlığı seçiminin iyi yönetilememesi durumunda, Türk ekonomisinin ve para piyasalarının dalgalanma yaşayacağından endişe duyuyorlar. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı adayının nisanda açıklanacağını söylemesiyle birlikte, olası dalgalanmalara karşı kendi bünyelerinde hazırlık yapan bankacılar, “Bizler, her türlü önlemi aldık, bekliyoruz” diyorlar. Türk bankaları ve finans kurumları, olası risklere karşı tedbir için başta sendikasyon kredilerinin geri ödemeleri olmak üzere borç - alacak hesaplarını düzenlerken, 2007’yi devreden çıkarma yoluna gidiyorlar. 2008’i baz alan kontrat ve anlaşma yapmayı tercih eden bankacı ve finansçılar, risklerini minimize etmeye çalışırken, böylece 2007’yi ‘atlayıp geçmeyi’ güvenli buluyorlar. Cumhurbaşkanlığı seçimini risk sayan yerli bankacılar arasında Bankalar Birliği Başkanı ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince de bulunuyor. Özince, herhangi bir kaos olmaması için Cumhurbaşkanı seçiminde hükümeti ve ilgili çevreleri dikkatli olmaya çağırıyor ve “Siyasi ve ekonomik istikrar her şeyin önünde gelmelidir; iktidar da muhalefet de bu bilinçle hareket etmelidir” derken, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığını istemediğine dair tahminlerin kendisine de ulaştığını, ancak bekleyip görmek gerektiğini düşündüğünü söylüyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de, 2007 riskleri arasında Cumhurbaşkanlığı seçimini en önemli konu olarak gördüğünü ifade ediyor ve nisan-mayıs aylarında tüm çevreleri sağduyulu olmaya çağırıyor.

ERDOĞAN, BAŞBAKAN OLARAK KALMALI

ABank’ın da iştiraki olduğu Anadolu Grubu’nun patronu Tuncay Özilhan da, Erdoğan’ın Başbakan olarak kalmasının Türkiye’nin ekonomik ve siyasi istikrarı açısından çok önemli olduğunu belirtiyor ve “Tayyip Bey, bence köşke çıkmamalı. Hangi isim çıkarsa çıksın ama Tayyip Bey, başarıyla yürüttüğü Başbakanlığa devam etmeli” dedi. TÜSİAD eski Başkanı Özilhan, Erdoğan’ın icra makamı olarak Başbakanlığı yürütmesinde hem AB ile olan ilişkiler açısından hem de ekonomik programın sekteye uğramaması açısından yararlar gördüğünü söyledi. Önceki akşam, yurt dışı piyasalarda yer alan 17 düzenleyici bankanın öncülüğünde ABank’a verilen toplam 230 milyon dolarlık sendikasyon kredisinin imza töreni sonrası görüştüğümüz Özilhan, toplantıya katılan yabancı bankacıların nisan endişesine katıldığını ancak Erdoğan’ın birikim ve tecrübelerini kullanarak Cumhurbaşkanlığı seçimini dalgasız, çalkantısız atlatması konusunda da umudunu koruduğunu ifade etti.

DOLARLIK SENDiKASYON ABANK’A 230 MİLYON DOLARLIK SENDiKASYON

Yunan Alpha Bank’la 242.3 milyon dolarlık hisse satışıyla eşit ortak olan Alternatif Bank, bunun hemen ardından 230 milyon dolarlık sendikasyon kredisi aldı. Kredi tutarı bir önceki yıla oranla yüzde 64’lük artış gösteren banka, aldığı sendikasyonla kuruluşundan bu yana en yüksek kaynağı sağlamış oldu. Bu anlamda bir ilke de imza atan ABank, toplam kredinin yüzde 49’luk bölümünü oluşturan fonlamayı da iki yıllık vadeye yaydı. Başlangıçta 170 milyon dolar olarak belirlenen ön finansman amaçlı kredi, uluslararası bankaların yoğun ilgisi üzerine 20 farklı ülkeden toplam 41 bankanın katılımıyla 230 milyon dolara yükseltildi. Aralarında ABN Amro, American Express, Banka İntesa, Banka UBAE, Bank Austria Creditanstalt, Citigroup, Bayern LB, Commerzbank AG’nin de bulunduğu katılımcı bankaların temsilcileriyle yapılan imza töreninde yürürlüğe giren kredi için Tuncay Özilhan, verilen sendikasyonun Türk finans sektörüne olan güvenin ifadesini yansıttığını söyledi.

ERDOĞAN’IN ADAYLIĞINA TEPKİ GELEBİLİR

ABank’ın sendikasyon kredi toplantısına katılan 41 banka arasında bulunan Almanya Bayern LB’nin Birinci Başkan Yardımcısı Hubertus Wegesin, Cumhurbaşkanlığı seçimini risk olarak görüyor. “2007, Türkiye için 2006’dan çok daha zor bir yıl olacak” diyen Wegesin, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması halinde TSK’dan tepki alma ihtimalinin bulunduğuna dikkat çekiyor. Olası tepkilerin bir kriz değil ama dalgalanma yaratabileceğine vurgu yapan Wegesin, “Erdoğan’ın adaylığı bizim açımızdan risk değil ama tepkileri de göz önünde bulunduruyoruz. Henüz başka adayların ismi açıklanmıyor. Her duruma karşı hazırlıklıyız ve tedbirliyiz” diyor.

GENEL SEÇİMLER DAHA ÖNCE OLSAYDI

Almanya’nın en büyük bankalarından Commerzbank’ın Türkiye Temsilcisi Semra Demirli ise Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimini yönetirken dikkatli davranacağını düşünüyor. “Başbakan, geçen dalgalanmalardan dolayı tecrübe kazandı, herhangi bir karışıklığa izin vermeyeceğini bekliyoruz” diyen Demirli, Erdoğan’ın aday olmayacağını da ihtimal dahilinde sayıyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin önce, genel seçimlerin sonra yapılmasını şanssızlık olarak gördüğünü de belirten Demirli, “Keşke, genel seçimler daha önce olsaydı. O zaman Cumhurbaşkanı daha güvenle ve rahat seçilirdi” diyor. Demirli, yabancı banka temsilcilerinin dışarıdan bakarak değerlendirme yaptıklarını, bu nedenle de daha karamsar olduklarını ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious