Bankacılar: Taksitte ölçüyü kaçırdık

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Akbank, Garanti, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası'nın yetkilileri, kredi kartına yapılan taksitlerde ölçünün kaçırıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kredi kartında piyasanın yüzde 70'ine sahip olan Akbank, Garanti, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası'nın yetkilileri, kredi kartına yapılan taksitlerde ölçünün kaçırıldığını söyledi.

Türkiye'nin öncülüğünü yaptığı ve ilki İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Kart Teknolojileri Fuarı'nda (Cardist) bankacılar, kredi kartına yapılan taksit uygulamalarında çok sayıda vade verilmesiyle ölçünün kaçırıldığını ifade ettiler.
'Geleceği Değiştirmek' konulu panelde konuşan Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil, Garanti Ödeme Sistemleri CEO'su Mehmet Sezgin, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hülya Altay ve Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, taksitlerde vadelerin alınan malın ömrüyle uyumlu olması gerektiğine dikkat çektiler.

Kart üzerinden kredi
Kredi kartına çok sayıda taksit verilmesinde sektörün yanlış yaptığı özeleştirisinde bulunan bankacılar, şimdi bu uygulamalardan geri çekildiklerini belirtiler.
6-8 ay gibi vadeleri aşan, hatta 36 aya varan kredi kartı taksitlerinin tüketici kredisi uygulamasına girdiğini belirten bankacılar, bunun şeffaflık içermese de, tüketicinin menfaatine olduğunu ifade ettiler.
Bankacılar, uzun vadeli taksitlerde peşin fiyattan değil, üzerine faiz maliyeti konulan fiyattan alışveriş yapıldığını anlattı.

3 dakikada kredi kartı

Akbank, kredi kartı taleplerini anında karşılayabilmek amacıyla, 'Anında Kart Basım' hizmeti sunuyor. Cardist Fuarı'nda tanıtım yapan Akbank, kredi kartı sahibi olma süresini 1 haftadan, 3 dakikaya indiriyor.
Bu arada, Akbank, 2001, 2002 ve 2003 yıllarında yapılan vergilendirme hataları nedeniyle fazladan ödediği kurumlar vergisi ve fon payları açtığı için davalar sonucunda Maliye'den alacak tutarının toplam 686 milyon 410.9 bin YTL'ye yükseldiğini açıkladı.

Saatten kredi kartı

Temassız kart teknolojisine sahip kredi kartı ürünü olan MasterCard PayPass, Garanti Bonus Trink'le Avrupa'da bir ilke imza atarak MasterCard PayPass kol saati kredi kartı uygulamasını hayata geçirdi.
Bonus Trink Saat, cüzdan taşıma, kredi kartı çıkarma derdine son verirken, 35 YTL'nin altındaki işlemleri saati kart okuma cihazına dokundurularak ödeme yapılıyor.
Garanti Bankası'nın MasterCard PayPass özellikli saatlerinin, Bonus Trink kartların geçerli olduğu 1200'ü aşkın noktada kullanılabileceği bildirildi. Bu sistemin anahtarlık ve cep telefonuna da uygulanacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious