Bankacılara Dandik Quiz soruları

Bankacılara Dandik Quiz soruları.5382
  • Giriş : 31.12.2007 / 14:56:00
  • Güncelleme : 31.12.2007 / 15:14:51

‘Acun'un Kemal'i ne iş yapıyor?, ‘Hawaii alfabesinde kaç harf var?, ‘Tıpta kendini öküz sanma hastalığı?'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bankaların Hazine bölümü çalışanlarının katıldığı ‘Dandik Quiz’ yarışmasının soruları bu yıl yine büyük çekişmeye sahne oldu!

Bankacılar ‘Dandik Quiz’le eğlendi

Yılın sonu yaklaşılırken, bankacılar 2007 yılının yorgunluğunu Reuters üzerinden katılım sağlanan, ‘Dandik Quiz’le atmaya çalışıyor. Bankaların Hazine bölümü çalışanlarının katıldığı ‘Dandik Quiz’ yarışmasının soruları bu yıl Anadolubank Hazine Bölümü çalışanları tarafından hazırlandı. Yarışmaya bankalar dışında bazı büyük şirketlerin Hazine bölümleri de katıldı. Hafta içi her gün 15:30’da başlayan ve 17:00’ye kadar süren yarışma dün sonuçlandı.

Reuters’ten online olarak yapılan ve magazinden futbola, finanstan teknolojiye kadar çeşitli kategorilerde soruların yer aldığı yarışmada asıl amaç eğlence. Çünkü ‘Dandik Quiz’in bazı soruları oldukça absürd. Yarışmada, ‘Acun’un Kemal’i ne iş yapıyor?, ‘Hawaii alfabesinde kaç harf var?, ‘Tıpta kendini öküz sanma hastalığı?’ gibi epey ilginç sorular da soruldu.

FORTİS YİNE ŞAMPİYON

Yarışmanın birincisi ise geçen yıl olduğu gibi yine Fortis oldu. Yaklaşık 150 sorunun yer aldığı yarışma sonucunda Fortis

Hazine Bölümü çalışanları 14 puan toplarken, onları 11 puanla Yapı Kredi hazine bölümü izledi. Yarışmada üçüncülüğü 8 puanla Şekerbank alırken onu 7 puanlı Vakıfbank ve Denizbank izledi. Yarışmada Akbank 6, Halkbank 5, Ziraat Bankası ve Abank 4 puan, Deutchebank ve TSK 3 puan, Citibank 2 puan, TEB, Tekstilbank, Finansbank ve İş Yatırım ise 1’er puan aldılar.

HEDİYELER DE ‘DANDİK’

Önceki gün sona eren yarışmanın birincisine ise çeşitli ödüller verilecek. Ancak ödüller diğer yarışmalarda olduğu gibi pahalı ödüller olmayacak. Bu yılki yarışmayı organize eden Anadolubank Hazine Bölümü çalışanları, yarışmanın adı gibi ödüllerin de ‘dandik’ olduğu söylüyor. Yarışmanın amacının tamamen eğlenmek olduğunu belirten banka çalışanları, yarışmanın bu yılki hediyeleri arasında, optik mause, bir önceki yıla ait kullanılmamış ajanda, yemek sepetinden broşürler gibi dandik hediyeler olduğunu ifade ettiler.

‘STRES ATIYORUZ’

YarIŞma süresince çok eğlendiklerini dile getiren

Fortis Para Piyasaları Yetkilisi Eren Acar, “Bankacıların, özellikle de Hazinecilerin gün içinde yaşadıkları stres ortada. Yılsonu yapılan bu yarışma sayesinde, diğer kurumların Hazine bölümünde çalışan meslektaşlarımızla hem eğleniyor

hem de yılın stresini bir nebze olsun atmaya çalışıyoruz. Bir yandan önümüzde bulunan ekrana kotasyonlar girerken bir yandan da göz ucuyla yarışmayı takip edip eğleniyoruz. Bu yarışma geleneksel bir yarışma. Daha önceki yıllarda genelde yılın son haftası yapılıyordu. Noel tatili nedeniyle yabancı işlemleri olmadığı için işlem hacmi sınırlı olur, hazine çalışanları da bu yarışmaya katılır. Aralık ayında Christmas nedeniyle para piyasaları çok rahat oluyor. Yurtdışı işlem olmadığı için, içeride de işlem zayıf oluyor. Biz de ‘Dandik Quiz’le bütün yılın stresini atıyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birinci olduk. Bu sonucu bekliyorduk. Önceki yıllara kıyasla bu yıl rakipler de pek iddialı değildi.

Birincilik ödülünü henüz bilmiyoruz” dedi.


İşte ‘Dandik Quiz’den bazı soru ve cevaplar

Soru: Yüzünü buradan çok televizyonda gördüğümüz analistimiz?


Cevap: Halil Reçber

Soru: Tıpta kendini öküz sanma hastalığı?

Cevap: Baonthropy

Soru: Acun’un Kemal’i ne iş yapıyor?

Cevap: Muhasebeci

Soru: Triskaidekaphobia ne korkusudur?

Cevap: 13. cuma korkusu

Yartıcı cevap: G...t korkusu

Soru: Gökyüzündeki en parlak yıldız?

Cevap: Sirius

Yaratıcı cevap: Beşiktaş

Soru: Angut nedir?

Cevap: Kuş

Soru: Atamızın karatahtada Latin alfabesini tanıttığı meşhur fotoğrafı nerede çekilmiş?

Cevap: Gülhane Parkı

Soru: Şu an en büyük yüzölçümüne sahip Türki Cumhuriyet?

Cevap: Yakutistan

Yaratıcı cevap: Fenerbahçe

Soru: Internet teknolojisini ilk keşfedip kullanmayan ülke?

Cevap: Fransa

Soru: Sümüklü böceğin kaç burnu var?

Cevap: 4

Soru: 27 Ocak 2027 hangi güne denk geliyor?

Cevap: Çarşamba

Soru: Dünyanın en büyük elması kaç karat?

Cevap: 545,67

Soru: Hawaii alfabesinde kaç harf var?

Cevap: 12

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious