Bankacılık krizi bitti, sırada ekonomik kriz

Bankacılık krizi bitti, sırada ekonomik kriz.13068
  • Giriş : 27.11.2008 / 09:45:00

Kurtarma paketleri ile bankacılık krizinin bittiğini iddia eden Akçay, ekonomik krizin yeni başladığını söyledi. Akçay IMF ile anlaşmanın yatırımcıya mesaj olacağını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yapı Kredi Başekonomisti Cevdet Akçay, tüm dünyada olağanüstü kurtarma paketleri sayesinde bankacılık krizinin bittiğini ekonomik krizin ise yeni başladığını söyledi. Akçay, "Şu anki iktidarın yaptığı en büyük hata IMF'yi öcü gibi göstermek. IMF sadece finansal bir partner değil yatırımcılara 'bu ülkeye yatırım yapın' sinyali verme görevini görecek" dedi. Amerika'nın Obama'nın başkanlığı ile birlikte kadrsuna dahil ettiği tüm adamların kendi dallarında liberal adamlar olduğunu dile getiren Akçay, "ABD'den daha çok ümitliyim. Avrupa beni daha çok endişelendiriyor. Türkiye'de de Obama'nın yaptığına benzer bir liderlik yapılırsa bu krizden minumum hasarla kurtulabiliriz diye konuştu.

'ARAMIZDA TOPLARIZ'

Krizin ABD'nin neden merkez olduğunu, Avrupa'nın ise neden ABD'nin peşinden geldiğini gösterdiğini belirten Akçay, bundan sonra daha sağlıklı bir kapitalizm yaşanacağını ifade etti. Cari açığa asla kapatılamayacak sipirütel bir yafta yapıştırmanın çok yanlış olduğunu dile getiren Akçay, "Enerji dışındaki cari açığı (8 milyar dolar) aramızda bile toplarız (salondan bahsediyor). Bu sorunu büyütmenin bir anlamı yok" dedi. 2009 yılının eksi büyümelerle ve sıkıntılı geçeceğinin altını çizen Akçay, 2010 itibariyle büyümenin yeniden yukarı çıkmaya başlayacağını ve yüzde 5-6'ları bulacağını söyledi.

'Kiralama şirketlerinin yıldızı parlayacak

Internatıonal Herald Tribune'un köşe yazarı Alice Rawsthorn, yakın gelecekte ürün kiralayan şirketleri perakende sektörünün parlayan yıldızları olacağını söyledi. Rawsthorn, "Multimilyonerler bile jet kullanmak istediklerinde jet kulüplerinden kiralıyorlar" dedi. Marka Konferansı'nda konuşmacı olan Rawsthorn, günümüzde genel bir tüketici tanımından bahsetmenin mümkün olmadığını belirterek, "şımarık, bilgi sahibi, kişisel, çoklu kanal kullanan, bilinçli tüketicilerle kuşatıldık" dedi. Tüketicilerin hem daha az para harcayıp hem de her türlü deneyimi yaşamak istediğini vurgulayan Rawstorn, şöyle konuştu: "Bu noktadan hareketle yakın gelecekte kiralama yapan firmalar perakendenin yıldızları olacak. Şu an irentyou.com sitesi sonbaharda kiralanabilir ürünlerin e-bay'i olmaya hazırlanıyor. Yani insanlar bebekleri olduğunda bebek arabasını kiralayıp bebekleri büyüdüğünde de geri vermek istiyorlar." Perakendede çevreye duyarlı ürün geliştiren ve tüketicileriyle birebir iletişim kuran firmaların ayakta kalabileceğini dile getiren Rawsthorn, "Obama bile seçmeniyle internet üzerinden birebir iletişim kurduğu için başarılı oldu. Klasik yöntemlerin tüketici açısından cazibesi kalmadı" dedi.

Kart harcamaları % 30 artar

Yapı Kredi Kredi Kartları Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, 2008'de kredi kartı harcamalarında yüzde 30 büyüme beklediklerini söyledi. 2009'da beklenen talep daralmasına rağmen kart harcamalarındaki büyümenin devam edeceğini belirten Somer, bu büyümenin yüzde 20 olacağını dile getirdi.

Kriz ile artık yüzleşmek gerekiyor

Adidas Genel Müdürü Haluk Özmutlu, özellikle kriz döneminde kısıntı yapılan kalemler arasında son 2 sırayı reklam ve insan kaynaklarının aldığını belirterek, "Bu dönemde kısıntı yapmadığını söyleyen firma yalan söyler. Her kalemden kısıntı yapılıyor. Her krizin dinamikleri farklı. Artık kriz ile yüzleşmek lazım" dedi.

2009'un ilk çeyreğinde toparlanır

Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Kahraman Öztürk, 2009'un ilk çeyreğinden itibaren hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının artacağına inandıklarını bildirdi. Öztürk, hazır giyimin, katma değeri en yüksek sektör olduğunu belirterek, "Sektör ihracatı ülkeye katma değer kazandırır" dedi.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*