Bankacılıkta rekor satınalma

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

İngiliz Barclays bankası, Hollandalı rakibi ABN Amro'yu yaklaşık 67 milyar euroya (91.2 milyar dolar) satın alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Birleşmeyle Barclays, Avrupa'nın HSBC'nin ardından ikinci, dünyanın 5'inci bankası oldu. ABN Amro Bankası'nın da Amsterdam Borsası'ndaki hisse senedi fiyatları değer kazandı.

ABN Amro ile Barclays arasında satış işlemi konusunda bir ayı aşkın bir süredir yoğun görüşmeler yapılıyordu.

Her iki bankadan yapılan açıklamada, tarihteki en büyük banka satınalması olan anlaşmayla oluşacak yeni bankanın Barclays adını koruyacağı ve başkanlığı ile üst yöneticiliğini halen Barclays'da bu konumlarda bulunan Bob Diamond ile John Varley'in üstleneceği bildirildi.

ABN'nin Yönetim Kurulu Başkanı Arthur Martinez de birleşmeden sonra aynı görevi sürdürecek.

İngiliz bankası, ABN'yi satın alırken, bu bankanın ABD'de sahip olduğu LaSalle bankasını Bank of Amerika'ya satmayı da kararlaştırdı. Banc of America, LaSalle için 21 milyar dolar ödeyecek.

Satınalmadan zararlı çıkan taraf ise banka çalışanları olacak. Birleşmeden sonra her iki bankanın toplam iş gücünde 23 bin 600 kişilik bir kesintiye gidilebileceği bildiriliyor.

Belçika - Hollanda ortaklığı Fortis Bankası ile Royal Bank of Scotland ve İspanyol Santander Bankasının da ABN Amro için talip oldukları basında yer almış ancak bu bankaların tekliflerine ilişkin fiyat açıklanmamıştı.

Barclays'ın ABN Amro Bankasını satın alması Avrupa'daki bankacılık alanında bugüne kadar yapılan en büyük güç birliği olduğu belirtilirken, ilk kez bir Hollanda firması da bu denli yüksek bir fiyata satılmış oldu.

Daha önce Hollanda firmalarından Rodamco Europe, Fransız Unibail şirketine 11.2 milyar, Akzo Nobel'in Organon bölümü ABD'li Schering-Plough şirketine 11 milyar, Euronext borsa şirketi ABD'nin New York Stock Exchange şirketine 8.2 milyar ve Philips'in Polygram bölümü de yine ABD'nin Üniversal firmasına 7.8 milyar euroya satılmışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious