Bankacılıkta 'zehirli varlıklar' korkutuyor

Bankacılıkta 'zehirli varlıklar' korkutuyor.23681
  • Giriş : 14.06.2009 / 18:05:00

ABD kendi bankalarının sorunlarını ortaya çıkarıp temizlemeye çalışırken AB bankacılık sisteminde zehirli varlıkların büyüklüğünden korkuluyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Stres testi ilk olarak ABD'de yapıldı. Buna göre bankaların ne kadar likidite ihtiyacı olduğu ve bilançolarının durumu net olarak ortaya çıkarıldı. ABD yönetimi sorunları çözmek için en doğru yolu izliyor yani önce doğru teşhis için hiçbir şeyin karanlıkta kalmasına izin vermiyor.

Ancak AB de durum bunun tam tersi. Benzer bir stres testinin yapılması konuşulsa da bir türlü gerçekleşemiyor. Cevap basit pandoranın kutusu açılınca içindekilerin zararından korkuluyor. Şu anda büyük AB bankalarını özellikle Alman bankalarının zehirli mortagage varlıklarına ne kadar sahip oldukları ve bunların bilançoların etkisi ve kaynak ihtiyacı kesin olarak bilinmiyor. Çıkacak faturaların ağırlının EURO yu daha da vurmasından korkuluyor.

Ancak alınmayan önlemler güven kaybı ve gelecekteki toparlanmasnın gücünün azalmasına neden oluyor.

Almanya seçimlerinden önce bu tür bir adımın atılması zor görünüyor. seçim sonrasında ise adım atılması daha muhtemel görünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*