Bankacınız, polis olabilir!

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

İzmir'in çeşitli ilçelerinde, bankaya emekli maaşını almaya gelen yaşlı kişileri dolandıran şebeke, bankacı kılığındaki Huzur Timi polislerine yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konak, Bornova ve Karşıyaka ilçelerinde, emekli maaşı çekilen günlerde banka önlerinde kendilerine yaşlı kurbanlar arayan 3 kişilik şebeke, kurbanlarına, "Çocuğunuza borcum var. 250 YTL versem götürür müsünüz?" deyip, 300 YTL veriyordu. Paranın üstünü alma bahanesiyle emeklilerin maaşlarını ellerinden alan zanlılar, "tırnakçılık" yöntemiyle maaşın büyük bir kısmını ceplerine indiriyordu. Kurban olan yaşlı şahıslar ise, iş işten geçtikten sonra dolandırıldıklarının farkına varabiliyordu. Bu yöntemle, son bir ayda 20'ye yakın kişini dolandırılması üzerine Huzur Timi ekipleri harekete geçti.

Sabıkalı albümünden fotoğrafları teşhis edilip kimlikleri belirlenen zanlıları yakalamak için, 10 ayrı bankada, bankacı ve bankada sıra bekleyen müşteri kılığındaki Huzur Timi polisleri tarafından pusu kuruldu. Ancak dolandırıcılar, önceki gün öğle saatlerinde Bostanlı Semti'nde Halk Bankası önünde, yine aynı yöntemle emekli öğretmen Hatice Meral'i 100 YTL dolandırdı. Çalışmalarını bu bankada yoğunlaştıran Huzur Timi ekipleri, emeklerinin karşılığını dün sabah saatlerinde aldı. Sabıkalı dolandırıcılar R.Ç. (50), İ.K. (30) ve Y.B. (30), kendilerine yeni bir kurban ararken, bankacı ve müşteri kılığındaki polislere yakalandı. Önceki gün dolandırılan Hatice Meral ile daha önce dolandırılan 4 kişi zanlıları teşhis etti.

Dolandırılan Meral, "Enayi yerine koyularak, iyi niyetimizin suiistimal edilmesi benim gururumu çok kırdı. Sonunda ne olursa olsun, bu insanların ceza alması için elimden geleni yapacağım." dedi.

Gözaltına alınan zanlıların, diğer mağdurlar tarafından, teşhis edileceği ve olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious