Bankada haciz uygulamasına devam!

  • Giriş : 02.01.2008 / 16:39:00

Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, vergi borçlusuna bankada haciz uygulamasının bundan sonra da kesintisiz devam edeceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ulusoy, bankalarda vergi borçlularına yönelik toplu hacizin bir defalığına yapılan bir olay olmadığını söyledi.

Amme Alacakları Kanunu çıktığından beri, vergi ve diğer kamu alacakları için haciz uygulamasında bulunulduğunu kaydeden Ulusoy, şöyle konuştu:

''Son olayda yapılan uygulama, topluca haciz bildirisi göndermek şeklinde oldu. Yoksa yıllardan beri banka hesabına haciz koyarız. Yine yıllardan beri herhangi bir gayrimenkule veya menkule haciz koyarız. Yıllardan beri vergi borçlusunun evinden mal çıkartırız, satarız. Değişik illerde otomobillerle ya da diğer taşıt araçlarıyla ilgili satış yerlerimiz var. Galeri gibi çalışıyoruz. Bunlar olmadık şeyler değil. Yeni yapılan şeyler de değil. Zaten yapmamız gereken şeyler.

Tabi yasanın bize verdiği yetkinin yanında bu aynı zamanda bir görev de. Zaten biz bunu yapmak için icra memuru tutuyoruz, müdür tutuyoruz. Bu çalışmalar da kesintisiz devam edecek.''

ELEKTRONİK HACİZ

Yeni dönemde elektronik haczi uygulamaya koyacaklarını da kaydeden Ulusoy, bu şekilde hem daha hatasız ve hem de daha hızlı haciz işleminde bulunabileceklerini ifade etti.

Mevcut sistemin uygulamada bazı ufak tefek aksamalara neden olduğunu anlatan Ulusoy, şöyle devam etti:

''Şu anda bankaya yazılı bir haciz bildirisi gönderiyoruz. Banka oturup (bu mükellefin herhangi bir hak ve alacağı var mı) diye bakıyor. Yoksa (Yok) diye bildiriyor. Varsa bizim haciz bildirimimiz üzerindeki tutar kadar kısmı haczedip,
kalan kısmı serbest bırakıyor.

Bu uygulamada, örneğin mükellefin 10 ayrı bankada hesabı varsa, 10 bankaya da mükellefin borcu kadar haciz bildirimini göndermek durumundayız. 10 ayrı bankada hesap varsa, borcun 10 katını tahsil ediyormuşuz gibi bir durum ortaya çıkabiliyor. Bizim de çok süratli bir şekilde bunlardan alacağımız kadarını alıp, kalanını iade etmemiz lazım. Tabii gecikmeler de olabiliyor, mağduriyetler de.

Elektronik haciz, bize şu imkanı sağlayacak. Mükellefin 10 ayrı bankada hesabı varsa ve hepsinde de borç tutarının üzerinde bir yekun bulunuyorsa, borç bir tanesinden alınacak, diğerlerine herhangi bir şey yapılmayacak. Böylece biz de önce alıp, daha sonra iade etmek durumunda kalmayacağız. Bilgi işlem sistemleri vasıtasıyla bunu çözeceğiz. Yeni sistem ile hem hızlı, hem de sağlıklı bir haciz uygulaması yürüteceğiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious