Bankalar artık müşteri çağırıyor!

Bankalar artık müşteri çağırıyor!.11685
  • Giriş : 09.02.2009 / 15:49:00

Krizin başında kredileri geri çağıran bankalar bu alışkanlıklarından vazgeçmeye başladı. Artık bazı bankalar müşteriyi çağırıp borçlarını yeniden yapılandırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Küresel krizin derinleşmesi ile birlikte 2008 yılının son çeyreğinde, bazı şirketlere ait kredileri geri çağıran bankalar artık krediyi değil, müşteriyi çağırıyor. Bankaların BDDK'nın düzenlemelerini ve 'Sicil Affı'nı kullanarak, kredi kartı ve bireysel kredi müşterilerine 'Gelin kredinizi taksitlendirelim' çağrısında bulunduğu belirlendi. Firmalardan ve bireysel müşterilerden gelen şikayetler üzerine bankaların, kredilerle ilgili uygulamalarını mercek altına alan BDDK, bankaların kriz dönemindeki alışkanlıklarından yavaş yavaş vazgeçtiğini tespit etti. Buna göre, birçok bankanın kriz nedeniyle kredilerini ödemekte güçlük çeken müşterilerine yeni ödeme planları sunduğu saptandı.

ÖDEME PLANI SUNULUYOR

BANKALARIN, BDDK'nın geçtiğimiz günlerde çıkardığı ve kredi borçlarının beş kez yapılandırılmasının önünü açan düzenleme ile ilgili olarak kampanyalar düzenlediği belirtildi. Bu çerçevede, birçok bankanın, kriz nedeniyle 2008 yılının ikinci yarısında kredi borçlarını ödemeyen müşterilerine, 'gelin kredinizi taksitlendirelim' diyerek, bankaya çağırdıkları bildirildi. Bu çağrı üzerine bankaya giden müşteriye de yeni ödeme planı çıkarılıyor.

Bankalar Merkez'i örnek alsın

KÜÇÜK ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, çıkartılan sicil affının KOBİ'leri önemli ölçüde rahatlattığını belirterek 'KOBİ'ler sicil kayıtlarının silinmesiyle kredi ve çek alıp piyasaya ödemelerini yapma şansı buldu' dedi. Özgenç 'Merkez Bankası'nın sicil kayıtlarını silmesini, diğer bankaların da örnek alması lazım. Birçok bankanın KOBİ bankacılığına verdiği önemi göstermesi lazım' diye konuştu.

Sicil Affı Yasası'nı kampanya yaptılar

BAZI bankalar 'sicil affı' olarak bilinen ve ödenmeyen kredilerle ilgili bilgilerin silinmesini öngören yasayı, kampanyaya dönüştürdü. Bankaların, kredi kartı başta olmak üzere kredi borçlarını ödemeyen müşterilerine, 'kara listeden çıkmak istiyorsan bizimle anlaşmaya otur' mesajı ilettiği belirtildi. Bankaların, borçlarını ödemeyen müşterilerine, 'Borcunu ödersen kara listeden çıkarsın. Yoksa ileride yeni kredi alamazsın' dediği ifade edildi. Sicil Affı Yasası'na göre, bankaların kara listesinden çıkmak için kredi borçlarının ödenmiş olması gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*